Ako imate zdravstvene probleme ne znači da ih možete rešiti samo tabletama. Vežbanje često može mnogo da pomogne i ne ostavlja štetne posledice kao što to mogu pilule. Evo šta sve sport može da izleči.
Bol u leđima
Svima je već poznato da kada mnogo sedimo, malo se krećemo i eto bolova u leđima. Lekari savetuju, na osnovu urađenih istraživanja, da bi trebalo jačati mišiće na leđima, što znači vežbati. Ako redovno vežbate za desetak nedelja smanjiće se bol za 30 do 80 posto. Budite uporni, vežbajte ako ne svakog dana onda najmanje tri puta nedeljno.
Pospanost
Prema istraživanju nedavno sprovedenom na Univerzitetu Oregon 65 posto ispitanika koji su vežbali oko 150 minuta nedeljno imaju manje problema s pospanošću i umorom. Ljudi koji su vežbali lakše zaspu uveče, manje se bude noću, imaju manje poremećaja spavanja.
Ishrana
Vežbanje pomaže i u preteranoj konzumaciji hrane. Umesto razmišljanja o slasnom parčetu mesanceta ili čokoladi koja se topi u ustima, vežbajte. Jer, vele stručnjaci, vi niste gladni već mozak zapravo traži dopamin. On je u mozgu zadužen za osećaj zadovoljstva i dobrog raspoloženja. Umesto hrane dopamin možete da proizvedete i vežbanjem. Dakle, ne nabijajte glavu u frižider već izađite i šetajte.
Imunitet
Istraživanje doktora Davida Niemana sa državnog Univerziteta Appalachian pokazalo je da kardio vežbanje pet dana u nedelji smanjuje bolovanja za 43 posto. Za jačanje imuniteta pomažu vežbe koje podižu broj otkucaja srca. Dakle, trčate, igrajte, vežbajte aerobik. Dovoljno je vežbati 30 minuta.
Raspoloženje
Doktor Michael Otto koautor knjige “Exercise for Mood And Anxiety” objašnjava da vežbe povećavaju oslobađanje neurotransmitera za stabilizaciju raspoloženja poput serotonina, norepinefrina i GABA. Posle vežbanja osećate da ste vežbom i znojenjem izbacili stres iz sebe. Istraživanje objavljeno u časopisu Medicine & Science pokazalo je da 30 minuta svakodnevnog vežbanja poput laganog trčanja pomaže da se satima kasnije lakše nosimo sa stresom i opterećenjima.