Uklanjanje tetovaža

Istorija tetoviranja kože stara je koliko i sam ljudski rod. Tetoviranje je poznato na svim delovima planete i u svim istorijskim razdobljima.

Tetoviranje je proces mehaničkog unošenja pigmenta u treći sloj kože – derm. Vremenom, zbog promene stavova ili drugih socijalnih razloga dolazi do odluke o trajnom uklanjanju tetovaže.

Uklanjanje tetovaže je moguće na više načina. U zavisnosti od lokalizacije i veličine kao i od dubine na kojoj se pigment nalazi mogući su različiti načini uklanjanja tetovaže. Ali, do pojave savremenih lasera nije postojao adekvatan tretman. 

Za uklanjanje tetovaža koristili su se razni laseri, erbiumski, CO2 laser, argonski laser. Princip rada je bio da se pigment uništi mehanički, međutim tako je dolazilo do oštećenja okolnog tkiva. Rezultati su bili slabi a oštećenja kože velika. 

Tek sa napretkom tehnologije i korišćenjem aleksandritnih lasera moguće je postići zadovoljavajuće rezultate. Ovi laseri deluju isključivo na pigment obzirom da imaju izuzetno kratak impuls. Nema oštećenja okolnog tkiva niti ikakvog krvarenja.

Kada se tetovaža može ukloniti?

Najranije uklanjanje tetovaže je moguće nakon godinu dana od tetoviranja. Toliko vremena je potrebno da se pigment u koži stabilizuje. 

Mogu li se tetovaže potpuno ukloniti? 

Najlakše se uklanjaju jednobojne tetovaže. Kod tetovaža sa više boja moguće je da ponekad ostane samo jedva vidljiv obris. Crna, plava i crvena boja najlakše se uklanjaju. Takođe, profesionalne tetovaže se uklanjaju lakše obzirom na kvalitet pigmenta. 

Na koji način laser uklanja tetovažu? 

Laserski zrak zahvaljujući specifičnoj talasnoj dužini pogađa samo pigment ne oštećujući okolno tkivo. Pigment se razlaže u čestice koje resorbuje naš limfni sistem. 

Koliko je tretmana potrebno za uklanjanje tetovaže? 

Broj tretmana zavisi od veličine tetovaže, vrste i količine boja, profesionalnom ili amaterskom radu prilikom tetoviranja, čistoći i vrsti pigmenta i dubini na kojoj se tetovaža nalazi. Uklanjanje tetovaže se najčešće izvodi u 5 do 7 tretmana u trajanu do 10 minuta. Prvi tretman daje najslabije rezultate jer dermatolog procenjuje pigment tetovaže i reakciju kože i tome prilagođava snagu impulsa lasera. Svakim sledećim tretmanom snaga impulsa se povećava. Izuzetno je važno da tretman sprovodi dermatolog sa iskustvom. Ukoliko se pretera sa snagom impulsa moguć je potpuni gubitak pigmenta tretirane regije. 

Koliko vremena je potrebno između tretmana? 

Najmanje 4 do 6 nedelja. 

Da li je tretman uklanjanja tetovaže bolan? 

Laserski impuls aleksandritnog lasera se meri nanosekundama. Za to vreme laser razvije temperaturu od nekoliko stotina stepeni celzijusa a posebno razvijen sistem hlađenja ohladi kožu tako da sam proces pacijent oseća kao peckanje. Većini pacijenata nije potrebna anestezija a ukoliko je potrebno, moguća je lokalna anestezija. 

Kakav je osećaj na koži nakon tretmana? 

Tretirana regija dobija tamno smeđu boju, vrlo blago je otečena, osećaj peckanja traje 15 do 20 minuta nakon tretmana. Za to vreme pacijent drži hladne obloge preko tretirane regije. Tokom dana ostaje osećaj topline na tretiranom mestu.

spec. dr Svetlana Đurišić, dermatolog 

 

Pročitajte još o uklanjanju tetovaža na stranici dermatološke ordinacije Dermatim.

bitsyu