Pušenje prouzrokuje svaku desetu smrt u svetu, a polovina od toga je u Kini, Indiji, SAD-u i Rusiji, pokazalo je najnovije israživanje. Uprkos višedecenijskim kampanjama protiv pušenja, zbog rasta broja stanovništva porastao je i broj pušača, kažu stručnjaci.
Smrtnost bi mogla još da raste jer duvanska industrija sve agresivnije reklamira cigarete na novim tržistima, naročito u zemljama u razvoju, prenosi BBC.
Uprkos tome što se znaju štetne posledice pušenja na zdravlje, danas je svaki četvrti muškarac na svetu pušač, rekla je dr. Emmanuela Gakidou, glavna autorka studije objavljene u medicinskom časopistu Lancet. Pušenje je drugi najveći rizični faktor za preranu smrt ili invaliditet, pa je potrebno pojačati kontrolu duvana.
Naučna studija je zasnovana na pušačkim navikama u 195 država sveta od 1990. do 2015. Stručnjaci su ustanovili da je 2015. skoro milijarda ljudi svakodnevno pušila, svaki četvrti muškarac i svaka dvadeseta žena. To je ipak manje u odnosu na 1990. kada je pušio svaki treći muškarac i svaka dvanaesta žena. Ali porast globalnog stanovništva doveo je i do rasta broja pušača, sa 870 miliona 1990. A broj smrtnih slučajeva prouzrokovanih pušenjem, više od 6.4 miliona u 2015., porastao je u istom periodu za 4,7 posto, ističu naučnici.
Neke su zemlje ipak uspele da ljude odvrate od pušenja, uglavnom kombinacijom visokih poreza, upozorenja na pakovanjima i edukacijom. U periodu od 25 godina, Brazil je smanjio broj pušača sa 29 na 12 posto među muškarcima i s 19 posto na osam posto među ženama. Ali se stanje u Bangladešu, Indoneziji i na Filipinima nije promenilo od 1990. do 2015. U Rusiji je u tom periodu broj žena pušača porastao četiri posto, a slična je situacija u brzorastućim privredama u Africi, upozoravaju stručnjaci.