Prekovremeni rad donosi bolest

Rad koji traje više od 8 sati dnevno može da uveća rizik od srčanih oboljenja za čak 80%, kaže najnovija masovna studija.
 
Istraživači tvrde da višesatni prekovremeni rad može da izazove kod hiljade zaposlenih srčani udar ili šlog.
 
Ovo upozorenje dolazi na osnovu analize 12 studija od kojih neke dosežu do 1958. godine, a ukupno je ispitano 22 000 osoba širom planete.
 
Analize koje su sakupili naučnici Finskog instututa za zdravlje kažu da su kod osoba koje rade duže od tradicionalnih 8 sati, mnogo veće šanse za srčana oboljenja, od 40% do 80%  više.
 
Naučnici smatraju da je uzrok tome “duža izloženost stresu.” Drugi uzroci mogu biti loša navika u ishrani zbog manjka vremena za pauze i zdrav obrok.
 
Pre 3 godine, isti tim naučnika je otkrio da prekovremeni rad povećava rizik od demencije u kasnijem životnom dobu. Efekat je sličan onom koji izaziva pušenje!
 
Srednjovečni radnici koji rade 55 sati ili više nedeljno imaju slabije moždane funkcije od onih koji rade do 40 sati, a imaju i slabije rezultate na testovima inteligencije, kratkoročne memorije i ponavljanja fraza.
 
Mnogo radnika je prinuđeno da radi prekovremeno da bi zadržali posao, a nisu dodatno plaćeni za ove sate. Međutim, dugoročni efekat može biti poguban. 
 
Psihološki stres, pritisak i druga opterećenja mogu da podignu nivo hormona stresa kortizola i dovedu do nezdrave ishrane i manjka fizičke aktivnosti zbog nedostatka vremena.
 
Photo: Flickr
 
 
bitsyu