Oprez: Krpelji su stigli

Odlazak u prirodu, pored prijatnog boravka donosi i razne neprijatnosti, pre svega mogućnost da vam krpelj uđe ispod kože. Saveta o tome kako ga izvaditi ima puno, ali većina nije pouzdana, čak može biti i štetna. Zato treba čuti šta kažu stručnjaci.

Pre svega treba znati da su krpelji prenosnici opasnih bolesti, a najčešće je reč o lajmskoj boreliozi i krpeljnom meningoencefalitisu, koje u krajnjem slučaju mogu da imaju opasne posledice. Mogu da izazovu erlihiozu, tularemiju, babeziozu, rikeciozu i hemoragijsku groznicu.

U prvoj fazi meningoencefalitisa pojavljuju se simptomi nalik gripu, a kod nekih osoba može da pređe u drugu fazu, koja uključuje visoku temperaturu i glavobolju. Postoji mogućnost da zahvati i centralni nervni sistem, koju prate jake glavobolje, mučnina, kočenje vrata.

Meningoencefalitis se može sprečiti vakcinisanjem koje se preporučuje u rizičnim grupama kao što su planinari, ljudi koji rade u šumi ili svakodnevno borave u blizini šume.

Lajmska borelioza je infekcija prouzrokovana ugrizom krpelja. Javlja se crvenilo kože, koje se zatim širi i obično dostigne veličinu od 5 i vise cm. Zaraza se uglavnom uspešno leči antibioticima, ali ponekad može da izazove i dugotrajne simptome. Takvo hronično stanje poznato je kao sindrom lajmske borelioze, a prouzrokuje zamor, bol u zglobovima, pa čak i neurološke simptome koji znatno oslabljuju čoveka.

Dakle, da bi se zaštitili treba se dobro obući, imati duge rukave i nogavice, nositi čizme u koje treba uvući nogavice. Treba se poprskati repelentima koji u sebi sadrže DEET, odnosno dietiltoluamid supstancu, koja je poznata kao najsnažnija u borbi protiv krpelja. Repelent se raspršuje po odeći a ne po koži.

Važno je da se posle boravka u prirodi odmah presvučete, dobro pregledate i istuširate.

Ako se tada uoči krpelj, treba ga izvaditi što pre, u roku od 24 časa jer sve kasnije može biti prekasno, odnosno tada je krpelj već proširio zarazu.

Krpelja ne treba prskati NIČIN, ni solju, alkoholom niti bilo kojim drugim preparatom. Treba ga izvaditi pincetom i voditi računa da ne ostane ni jedan njegov deo u telu. Takođe važno je odneti ga na analizu da se vidi da li je bio zaražen i da li je neophodno uzimati kao preventivu antibiotike.

bitsyu