Najvažniji vitamini i minerali za kožu

najvazniji-vitamini-i-minerali-za-kozu
najvazniji-vitamini-i-minerali-za-kozu

Vitamini i minerali, kao i uravnotežena ishrana su veoma važni za zdravlje i mladalački izgled naše kože. Ovo su najvažniji vitamini i minerali, kao i hrana u kojoj možete da ih nađete.

Vitamin C

Jedno od značajnijih dermatoloških otkrića jeste antioksidativna moć vitamina C, koji se efikasno suprotstavlja štetnim uticajima slobodnih radikala, nastalim preteranim izlaganjem kože Suncu.

Kreme sa vitaminom C podstiču produkciju kolagena i posvetljuju kožu. Poželjno je nanositi ih ujutro kako bi se neutralisalo dejstvo sunčevog UV zračenja, naravno uz obavezan zaštitni faktor. Poželjno je da vitamin C u kremama bude u obliku L-askorbinske kiseline kako bi mogao da prodre kroz sve slojeve kože.

Hrana bogata vitaminom C podrazumeva dovoljno namirnica poput paprike, brokolija, kupusa, karfiola, citrusnog voća. Mogu se uzeti suplementi vitamina C od 500 do 1000 mg dnevno, a najbolji su sveže ceđeni sokovi.

Vitamin E

Kao i vitamin C i ovaj izuzetno moćan antioksidans pomaže u otklanjanju štetnih uticaja na kožu izazvanih izlaganjem Suncu. Ova dva antioksidansa se često kombinuju u kremama jer potenciraju dejstvo jedan drugom. Značajan je u preparatima za atopijski dermatitis pošto smanjuje svrab i suvoću kože.

Kombinacija Vitamina E i vitamina A smanjuje rizik od razvoja veoma čestog bazocelularnog karcinoma kože i do 70 posto.

Vitamin E pomaže i u smanjenju bora na koži i ubrzava zarastanje rana.

Najčešće se nalazi u biljnim uljima, jezgrastom voću, semenkama, maslinama, spanaću. Putem hrane nije lako uneti dovoljnu količinu ovog vitamina, pa se preporučuje uzimanje dodataka i to dnevno do 400 jedinica. Veće doze od preporučenih mogu dovesti do rizika od krvarenja.

Neophodan je za sve procese deobe ćelija kože, za čvrstinu kože, njenu adekvatnu hidriranost, kao i za kompletan imunološki status kože. To je jedan od prvih vitamina kojima je naučno dokazano antioksidativno dejstvo kada se nanosi na kožu, kao i dejstvo stimulacije kolagena i podmlađivanja kože.

Vitamin A

U kremama se koriste različiti oblici vitamina A. Retinol je snažan stimulans kolagena dok je tretinoin supstanca neophodna za lečenje akni, tazaroten za lečenje psorijaze.

Uz balansiranu ishranu, nivo vitamina A je najčešće dovoljan pa nije potrebno korišćenje suplemenata. Preteran unos vitamina A može imati suprotan efekat u vidu pojave suvoće i ljuspanja kože.

Betakaroten se u organizmu metaboliše u vitamin A. Čak i kada preteramo u količini betakarotena možemo samo dobiti narandžastu prebojenost dlanova i tabana što je prilično bezazleno.

Vitamini B kompleksa

Za zdravlje i negu kože najvažniji iz grupe B vitamina je biotin (B7). To je hranljiva materija koja čini osnovu naše kože, noktiju i ćelija kose, pa se bez dovoljne količine ovog vitamina razvija zapaljenje sa simptomima svraba, perutanja, nekada i gubitka kose. Čak i blagi nedostatak biotina može izazvati neke od simptoma.

Biotin se nalazi u mnogim namirnicama, najviše u bananama, jajima i pirinču.

U poslednje vreme sve je više preparata u obliku krema sa vitaminom B, koje pomažu u hidriranju kože i povećanju ukupnog tonusa.

Niacinamid (B3) je specifična forma vitamina B koja u koži održava vlažnost. Može se koristiti i u kremama sa efektima vidljivim već posle 6 dana nanošenja. Niacin takođe ima protivupalno dejstvo i koristi se za smirivanje suve, iritirane kože, a u većim koncentracijama se koristi i za posvetljivanje tamnih mrlja na koži.

Vitamin B5 ili pantotenska kiselina je korisna kod oštećene i isušene kože.

Vitamin K

Vitamin K je važan u regulisanju krvarenja, ali nema značajniji efekat na kožu ukoliko se unosi hranom.

Ipak, postoje istraživanja koja ukazuju da može uticati na smanjenje tamnih kolutova oko očiju i modrica na koži. U kremama se vitamin K kombinuje sa vitaminima A, C i E kako bi se postigao navedeni efekat.

Cink

Cink je veoma važan mineral za borbu protiv akni, koje ponekada mogu biti simptom nedostatka ovog minerala. Uzet oralno ili u obliku krema, cink smanjuje produkciju masnoća i može biti efikasan u kontroli stvaranja novih akni kao i lečenju postojećih. Crveno meso, ostrige, živina su bogati cinkom.

Selen

Selen ima ključnu ulogu u prevenciji raka kože i štiti kožu od oštećenja izazvanog Suncem. Smanjuje mogućnost nastanka opekotina i rizik od nastanka raka kože. Značajni izvori selena su cela zrna žitarica, koštunjavog voća poput brazilskog oraha, plodovi mora, beli luk i jaja.

Bakar

Zajedno sa vitaminom C i cinkom, bakar pomaže razvoju elastina, vlakana koji podržavaju strukturu kože. Lekari upozoravaju da uzimanje bakra u obliku suplemenata može biti i opasno i da nije potrebno pošto nedostatak ovog minerala nastaje veoma retko.

Na izgled kože, pored vitamina i minerala, dobar efekat za zdravlje kože mogu pokazati i druge materije koje se unose putem hrane ili se primenjuju lokalno.

Tekst Ishrana za zdravu i lepu kožu preuzet je sa Dermatološke Ordinacije Dermatim iz Beograda.

bitsyu