Prema definiciji Meteoropatija (od grčkog meteora – nebeski i pathos – osećanje) je poremećaj ili stanje koje se javlja usled klimatskih uslova ili vremena kao što su vlažnost, temperatura ili vazdušni pritisak.
Meteoropat je onaj koji je izrazito osetljiv na promene vremenskih stanja, onaj na čije zdravlje i raspoloženje osobito utiču vremenske prilike.
Sredovečne, starije osobe i hronični bolesnici navodno su podložnije javljanju simptoma prilikom promene vremena, ali… Realnost je da sam pre neki dan sa komšinicom, starijom gospođom, penzionerkom, u liftu, nakon kurtoaznog pitanja “kako ste” počela da navodim simptome koji su bili identični kao i njeni. Zajednički faktor bilo je to što se ti simptomi javljaju kada se menja vreme.
Pokunjila sam se i pomislila da i mene stižu godine, ali pobogu, ona je skoro tri puta starija od mene i ja definitivno ne spadam ni u sredovečne ni u starije, a nemam ni hroničnih zdravstvenih problema. Šta je sa tim?
Glavobolje, umor, nizak pritisak, loša koncentracija, samo su neki od simptoma. Dodajte i bolove u zglobovima, promene raspoloženja (blaga depresija ili razdražljivost), kardiovaskularne smetnje (ubrzan rad srca ili bol u predelu grudnog koša), teškoće prilikom disanja, osećaj težine u stomaku i možete složiti portret jednog meteoropate.
Simptomi se obično javljaju pred promenu vremena i traju najviše dan-dva.
Prema nekim mišljenjima meteoropatija je “bolest modernoga doba” i u porastu je sa razvojem konzumerskog društva. Neke od teorija su da je naš način života – odnosno to što više provodimo vreme u zatvorenim prostrima smanjio našu urođenu sposobnost da se nosimo sa vremenskim okolnostima.
Kako je moja internet pretraga pokazala studije vršene u susednoj Hrvatskoj kažu da 60% Hrvata pati od ove boljke. Nezvanične procene pokazuju da oko 80% svetske populacije oseća određene simptome.
Nažalost, nigde se ne navodi konkretan zvanični lek, ali mogu se pronaći neki saveti kako da se lakše nosimo sa ovim problemom:
1. Provodite više vremena napolju
2. Pokušajte da “zavolite” hladno vreme i vlažnost – izlazite češće u zimskom periodu ili tuširajte se naizmenično hladnom i toplom vodom, ili boravite u sauni.
3. Povećana fizička aktivnost, naročito napolju – vožnja bicikla, trčanje (preporuka je da probate ove aktivnosti bez obzira na vremenske uslove – kada pada kiša, sneg, sija sunce…)
Pored ovih lekari preporučuju još gomilu drugih stvari po principu – probajte pa možda pomogne : lekove protiv alergije, antidepresive, sedative, raznorazne biljne i homeopatske preparate.
Iako kratkotrajni simptomi ove zle boljke mogu znajčajno da utiču na kvalitet vašeg života.
Iz mog ličnog iskustva toliko puta sam kod promena vremena, kada se osećam k`o pregažena mačka izlazila na terasu upirući pesnicu u nebo i uz fino odabrane reči zahtevala da se vreme poboljša i da se opet osećam tip top.(IK)