Konačno lek za gluve

Naučnici su uspeli da izleče životinje, a ovaj veliki korak donosi nadu milionima ljudi.
 
Naučnici sa univerziteta Šefild koristili su injekcije matičnih ćelija i uspešno izlečili gluve zamorce. U proseku, ponovo je čulo oko 50% njih u roku od nekoliko nedelja. Ali u nekim slučajevima, sluh je bio gotovo potpuno savršen.
 
Rad na leku je još uvek u začetku, ali daje izglede ljudima koji nisu mogli da čuju uz nadu da će od sada čuti gromoglasan kamion koji tandrče pored njih na ulici i omogućiti učestovvanje u svakodnevnim razgovorima.
 
Gluvoća nije samo problem starih, već je oko 15 % slučajeva izazvano genima, bukom ili nekom bolešću koja je oštetila osetljive nervne ćelije u unutrašnjem uhu koje emituju električne signale do mozga gde se dekodiraju kao zvuk.
 
Najnovije istraživanje potvrđuje moć ćelija embriona. Kod nerođenih beba, ove „glavne ćelije“ mogu da se pretvore u sve tipove tkiva u telu i mnogi naučnici širom sveta ih vide kao alat za sprečavanje smrti, oštećenja i lečenje ranjenih delova našeg tela.
 
Naučnici su koristili zamorčiće u eksperimentu, jer za razliku od miševa, oni čuju isti opseg zvukova kao i ljudi.
 
Istraživači sa Šefilda su počeli tako što su stvorili kombinaciju sastojaka koja je potrebna da se matične ćelije razviju u svoje odrase verzije i zamene oštećene ćelije. Potom su ubrizgali na desetine hiljada ćelija u unutrašnje uho zamoraca koji su ostali gluvi usled hemijskog tretmana.
 
Životinjice su počele da čuju nakon nekoliko nedelja, a posle 10 nedelja su pokazale neverovatan napredak. Očekuje se da ovakav način lečenja pomogne ljudima za nekoliko godina.
 
Ako bi naučnici uspeli da zamene delikatne dlačice u unutrašnjem uhu koji pretvaraju vibracije u električne signale koje su „pokupile“ nervne ćelije 90%  slučajeva bi bilo izlečeno.
 
Upotreba matičnih ćelija i dalje izaziva kontroverze, pa se pominje i korišćenje delova kože pacijenata u lečenju.
 
Photo: Flickr
 
bitsyu