Hrana kao lek protiv stresa?

Ako jedete pod uticajem emocija, to može biti još jedna stvar koja će pokrenuti novi stres. Iako praznici dolaze uz velika slavlja i radost, oni mogu da donesu i osećaj gubitka, žaljenja i depresiju. A to je problem: bez obzira na emocionalnu reakciju, “emotivni žderač” će se često okretati hrani. Mnoge osobe koriste hranu kao način da se izbore sa jakim osećanjima, i to ne samo sa negativnim, već i sa srećom, uzbuđenjem i slavljem, tvrde psiholozi.
 
Istraživači veruju da se mnoge od ovih osoba okreću hrani da bi ugušili emocije koje su suviše bolne ili teške za prihvatanje. To su oni trenuci u kojima se neko nađe ispred frižidera, ne znajući ni kako je dospeo tu. Štaviše, tokom praznika, trpeza je bogatija nego ikada, mnogi jedu svoja omiljena jela, pa je opasnost od ovakvog emotivnog prejedanja još jača.
 
Kako se izboriti sa ovim problemom? Pre svega, radite na svojoj svesti. Pre nego što bilo šta pojedete zamislite se. Da li ste psihološki gladni? Rangirajte svoju glad na listi. Ako niste zaista gladni, ali želite da jedete, razmislite šta zaista osećate, šta se krije iza vaše želje za hranom. Radite na samopouzdanju. Pronađite tehnike koje vama odgovoraju. Vežbajte, idite na jogu ili čitajte knjige koje će vas opustiti. Zamenite hranu drugom aktivnošću. Prošetajte. Ne dajte da vas optereti najlepši period u godini – slobodno vreme sa porodicom.
 
Photo: Flickr
bitsyu