Naučnici se već neko vreme bave idejama da je prljavština dobra za nas. Odnosno, da deca sa sela koja odrastaju u ne baš sjajnim higijenskim uslovima imaju bolji imunitet i zdraviji su tokom života.
E pa, to je tačno.
Ali istraživači sa Colorado University Boulder su otkrili i nešto neočekivano. Da je prljavština dobra čak i za naše mentalno zdravlje.
Higijenska hipoteza kaže da su našem imunom sistemu potrebne različite manje ili malo više opasne bakterije pogotovo u prvim godinama života kako bi se razvio.
Bez toga, on će postati previše osetljiv i reagovaće na stvari na koje ne bi trebalo, recimo prašinu ili polen, što dovodi do alergija i astme.
Brojna istraživanja su već dokazala da odrastanje u ruralnim sredinama gde su deca okružena životinjama rezultuje sa manje autoimunih bolesti. Sa druge strane, život u previše čistim urbanim uslovima povećava probleme sa alergijama, astmom i drugim bolestima.
Sada je otkriveno i kako previše sterilno okruženje povećava rizike od određenih psihijatrijskih bolesti poput depresije ili post traumatskog stresa.
To bi moglo da bude objašnjenje zašto su upravo ovakve bolesti mnogo češće u gradovima.
“Situacija je alarmantna iz nekoliko razloga. Postoji masivno povećanje urbane populacije, a do 2050 godine dve trećine ljudi će živeti u gradovima. Problem je što postoji neslaganje sa mikroorganizmima iz naše evolutivne prošlosti i naše sadašnjosti”, kaže profesor Christopher Lowry. Odnosno, živimo u previše higijenskim uslovima.
On čak kaže da ćemo nekako morati da kompenzujemo taj nedostatak bakterija koje nas okružuju.
Dakle, nemojte se iznenaditi ako vam budu prodavali tablete sa bakterijama iz prirode za par godina… do tada odosmo da se igramo u blatu.