Da li smete da jedete hranu kojoj je istekao rok?

Jede vam se onaj divan sir što ste pre neki dan kupili, kad ono uhvatilo se malo buđi. Jede vam se džem od šipaka vaše bake, otvorite teglu a buđ se proširila. Ili možda nešto čemu je prošao rok trajanja? Šta da radite, da bacite ili jedete? E pa na ovo pitanje odgovaraju stručnjaci.

Australijski CSIRO Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation objavio je izveštaj koji nudi odgovor na pitanje koja buđava hrana može da se jede a koju bi trebalo baciti.

Važno je, kažu stručnjaci iz CSIRO proveriti sadržaj vlage ili čvrstoću. Hrana s visokim udelom vlage može biti zahvaćena i ispod površine i stvarati mikotoksine.

Dakle, ako se na skuvanom voću i povrću, testeninama, umacima, hlebu i kolačima pojavi plesan, bacajte.

E, sad, ako se buđ pojavi na tvrdom siru, suhomesnatim proizvodima, tvrdom povrću kao što je šargarepa, očistite buđ i pojedite ostatak namirnice. Zašto? Zbog toga što ove namirnice imaju gustu strukturu i manje je verovatno da će se nevidljivi toksini proširiti.

Podsetite se još nekih “sitnica” važnih za vaše zdravlje i sihranu:

Rok upotrebe

To je datum nakon koga hranu ne bi trebalo konzumirati zbog zdravstvenih i bezbednsnih razloga.

Frižider

Podesite ga na 5 stepeni. Važno je da ne pretrpate frižider kako bi između namirnica bilo mesta za hladan vazduh koji može da cirkuliše između namirnica.

Nabubrelo pakovanje

Kada kupujete smrznutu hranu ili onu u konzervama nikako ne kupujte onu kojoj je pakovanje nabubrilo. To je siguran znak da su se bakterije razmnožile u hrani.

bitsyu