Tuširanje, tj. grubo skidanje esencijalnih ulja i organizama sa kože, štetno je za zdravlje i remeti ravnotežu života na vašem telu, piše Science Alert.
Sve je više dokaza koji pokazuju da naš sadašnji način života, koji uključuje šampone i redovno trljanje tela, oštećuje kompleksan sistem koji se naziva ljudski mikrobiom. Nauka doduše još uvek pokušava da otkrije kako sve to funkioniše. Mikrobiom je skup bakterija, arhea, virusa i drugih mikroba koji žive u i na našem telu. Ono što znamo je da su ta strana tela izuzetno važna za naše zdravlje. Bez njih bi naš imunosistem, varenje pa čak i naše srce funkcionisalo slabije ili uopšte ne bi.
Možda je najlakše shvatiti mikrobiom kao paralalan i komplementaran sistem organa koji je međusobno umrežen. Naučnici priznaju da sadašnji nivo znanja pruža samo mali komadić pune slike uloge koju mikrobiomi igraju u našim životima. Postoje brojni indirektni dokazi da tuširanje šteti mikrobiomu kože, što opet šteti i zdravlju same kože. Uz mikroorganizme, uklanjaju se i nužna ulja, koja zatim kozmetička industrija pokušava da nadoknadi regeneratorima i raznim kremama za negu kože.
Pretpostavlja se i da su najčešći problemi sa kožom danas, poput akni, posledica ometanja normalnog mikrobioma.
Izgleda da sve upućuje na to da je prečesto tuširanje loša stvar za zdravlje. Ali ne postoji ni jedno objavljeno istraživanje koje bi jasno i glasno to reklo.
Inače, neke od bakterija u našem mikrobiomu izlučuju hemikalije koje smrde i koje zatim isparavaju iz raznih rupica na telu. Ali neki tvrde da kada bismo se manje tuširali naše telo bi se naviklona novu situaciju pa bi i mikrobiom mirsao znatno prijatnije.
Možda da probate?