Mnogi roditelji praktikuju da bebi daju keksić koji je pao na pod, jer se tako stiče bolji imunitet. A tu je ono čuveno pravilo, pet sekundi.
Većina ljudi veruje da izlaganje naročito beba, različitim sojevima bakterija može da spreči razvoj bolesti kao što su astma, alergije i druge bolesti imunološkog sistema. Teorija se bazira na pretpostavci da tela moraju da se uvežbavaju u borbi protiv bakterija.
Anketa Hygiene Councila, grupe zdravstvenih radnika koji se bave pitanjima higijene pokazala je da 77 posto mama s decom mlađom od pet godina smatra da deca trebaju da budu izložena bakterijama da bi ojačala imunitet.
“U 20. veku smo počeli da menjamo način života. Živimo u vrlo čistim kutijama. Voda je pročišćena, hrana gotovo sterilna. Izlaganje bakterijama i prljavštini mnogo je manje uobičajeno”, rekao je doktor Joel Weinstock iz Medicinskog centra Tufts u profesor na Univerzitetu Tufts za WebMD.
“Postoje bakterije koje nam pomažu, ali treba limitirati izloženost mikroorganizmima koji prouzrokuju ozbiljne bolesti, Neke bolesti koje su bile uglavnom nepoznate u 18. veku i ranije, sada postaju sve češće”, rekao je. Dakle, nije baš uvek preporučljivo jesti s poda ili prljavim rukama.
“Ne ohrabrujemo decu da jedu prljavo ali ni da izbegavaju prljavštinu u bilo kom obliku. Treba nešto reći i protiv preterane zaštite dece od rutinskih bakterija tokom detinjstva”, istakla je doktorka Kathleen Barnes. Međutim, to ne znači da treba potpuno odbaciti čistoću. Činjenica je da nam neke “prijateljske” bakterije pomažu, ali treba limitirati izloženost onim mikroorganizmima koji prouzrokuju ozbiljne bolesti.
Barnes je na kraju skrenula pažnju na studije koje pokazuju da deca odrasla uz ljubimce imaju manju šansu za razvoj astme, a mališani u vrtićima koji su izloženi prehladama i drugim bakterijama jer se druže sa drugom decom, imaju manju verovatnoću za razvoj alergije, astme i brojnih drugih zdravstvenih problema.
Dakle jedite sa poda, ali ne baš mnogo prljavog poda. Recimo…