1. Bisfenol A
GDE SE NALAZI: Sastavni je do zaštitnog sloja u konzervama, a koristi se i u proizvodnji PET plastičnih flaša i drugih predmeta od ovog materijala.
ŠTETNE POSLEDICE: Velike. Ova hemikalija otežava rad endokrinih žlezda, a u telu ima slično delovanje kao hormon estrogen koji može izazvati privremeni ulazak u pubertet, probleme sa plodnošću, ali i karcinome.
KAKO GA IZBEĆI: Jedite zdravu, svežu i organski uzgojenu hranu. Ograničite upotrebu hrane i pića iz konzervi i plastične ambalaže.
2. Atrazid
GDE SE NALAZI: Herbicid koji se obično koristi za suzbijanje korova.
ŠTETNE POSLEDICE: Menja hormonalnu ravnotežu kod ljudi, izaziva neplodnost.
KAKO GA IZBEĆI: Koristite organsko voće i povrće kada god je to moguće. Perite voće i povrće deterdžentom i sunđerom što bolje.
3. Ftalati
GDE SE NALAZE: Ftalati su hemikalije koje se dodaju plastičnim predmetima da bi povećali njihovu fleksibilnost, kao i u drugim predmetima gde služe da očuvaju miris. Zato se nalaze u širokom rasponu predmeta od plastičnih zavesa za tuš kabinu, preko lakova za nokte do boja za zidove.
ŠTETNE POSLEDICE: Narušavaju hormonalnu ravnotežu u telu, lučenje testosterona i estradiola koji je važan za izgradnju ženskih grudi.
KAKO IH IZBEĆI: Izbegavajte proizvode sa veštačkim mirisima, proizvode napravljene od vinila koji sadrže ftalate, i trudite se čuvate hranu u posudama od stakla i keramike.
4. Perklorati
GDE SE NALAZE: Perklorati su sastavni deo raketnog goriva, zapaljivih sredstava za vatromet i baklji. Nažalost nalaze se svuda oko nas. Neka istraživanja otkrila su značajne količine perklorata u jajima, mlečnim proizvodima, voću i povrću koje je uzgojeno kontaminiranim područjima.
ŠTETNE POSLEDICE: Utiče na rad štitne žlezde koja upravlja svim hormonima u organizmu, a posebno je sprečava da primi jod, koji joj je potreban za normalan rad.
KAKO IH IZBEĆI: Uvek je dobro znati poreklo hrane koju jedemo, ali je i pored toga vrlo teško izbeći namirnice koja sadrže perklorate. Jedite hranu bogatu jodom poput morskih plodova, ili obične jodirane soli.
5. Olovo
GDE SE NALAZE: Najveći ‘zagađivač’ olovom su boje za zidove na bazi ovog metala, a može se pronaći i u vodi koja nije odgovarajuće filtrirana ili prolazi kroz stare cevi.
ŠTETNE POSLEDICE: Olovo je toksin koji se teško filtrira iz organizma, a može izazvati niz problema.
KAKO GA IZBEĆI: Promenite cevi u stanu i jedite organsku hranu i proverenu vodu. Izbacite stare stvari gde su korišćene boje sa olovom. Pogotovo kod nameštaja i opreme za bebe.
6. Živa
GDE SE NALAZI: Živa je nusproizvod teške industrije koja se može naći u velikom broju riba i morskih plodova.
ŠTETNE POSLEDICE: Velike količine žive u organizmu utiču na menstrualni ciklus žene i njenu ovulaciju, ali i oštećuje ćelije koje proizvode insulin.
KAKO JE IZBEĆI: Nemojte izbegavati ribu i morske plodove, ali birajte manje primerke poput sardina. Što je riba manja, to je i manja mogućnost za apsorpcijom ovog metala.
7. Perfluorirane kemikalije (PFC)
GDE SE NALAZE: Koriste se u proizvodnji posuđa sa nelepljivim dnom, u izradi tepiha i odeće napravljene da odbija prljavštinu, ali i za pakovanje hrane. Recimo kutije za hranu ili kesice za kokice iz mikrotalasne.
ŠTETNE POSLEDICE: Ove hemikalije utiču na štitnu žlezdu, a mogu i da smanje plodnost.
KAKO IH IZBEĆI: Čitajte deklaracije i izbegavajte ih po svaku cenu.