Sada bih najradije govorio o rižotu duvanjskih, šuičkih i kupreških šumskih gljiva. Spomenuta područja vrlo su bogata gljivama u proljeće nakon kiša ili s kišama, kao i u jesen. Svatko poznajte dvije vrste "pečuraka" i još se nikada nije čulo da se netko u ovim krajevima otrovao tim gljivama. Ljudi ih suše, kisele i zamrzavaju. Najradije ih "ispeku" na ploči kuhala kao jaje. Stave kap ulja i zrno soli te kad zamiriše za kojih pet-šest minuta, gljiva je spremna za uživanje.
Rižit od gljiva traži oko sat vremena pripreme. Samo kuhanje je četrdesetak minuta.
Jednako se može pripremati i od svježih i od suhih gljiva. Ovo jelo ne poznaje godišnja doba, a to je dobro jer uvijek ima dobrodošlicu u našim kuhinjama. Uza sve to ne vidite ga nažalost često ni u kuhinjama ni na našim stolovima.
Najprije ćete zagrijati maslac u posudi i staviti lijepo i sitno rezanu kapulu da se popirja i dobije zlatnožutu boju. Zatim dodajte opranu i očišćenu rižu (na svaku osobu 10 dag riže) da se dobro prožme s vrelim maslacom i kapulom. Riža se nikad ne kuha ni za jedan rižot. Potom nadodajte bijeloga vina da sve popliva. Kada vino prokuha, dodajte gljive koje ste u toploj vodi omekšali, oprali i lijepo narezali. Sada se dodaju sol i papar ili feferon i pomalo se nadolijeva juhe koju ste pripremili od povrtne kocke za juhu. Juha se pomalo nadodaje sve do kraja kuhanja.
Na samom koncu, kada se rižot zgusnuo, dodajte malo maslaca i parmezana ili kakva drugoga dobroga ovčjeg sira.
Jelo se poslužuje što toplije i na širokim plitkim tanjurima u što tanjem sloju. Nije sramota naručiti i više puta, kako u obitelji – tako i u restoranu.
Bijelo vino prati bijelu gljivu i bijelu rižu koja ne može rasti bez zalijevanja, a jednako se tako ne može jesti bez dobre kapljice.
Viljuškom po ex-YU: Zapadna Hercegovina
Piše: Uređuje Mika Dajmak
Specijalni dodatak svakog petka na osam strana. |
Sto jedno jelo (+ gurmanski bonus) za sve uzraste, svačiji džep, sva godišnja doba, sve ukuse…
Poručite odmah |