Zašto je zevanje zarazno?

Kada vidimo da neko zeva i nama se zeva, iako nam se ne spava. Sada su naučnici otkrili zašto je to tako. Na Univerzitetu Nottingham stručnjaci su došli do zaključka da kada zevamo glavnu ulogu ima područje mozga zaduženo za motoričke funkcije.

Naučnici kažu da razumevanje zaraznog zevanja može pomoći i u razumevanju nekih poremećaja. Zarazno zevanje je uobičajen oblik ehofenomena, automatske imitacije tuđe reči ili dela. Ehofenomen se takođe vidi u Touretteu, kao i u drugim bolestima, uključujući epilepsiju i autizam.

Da bi testirali šta se događa u mozgu tokom tog fenomena, naučnici su pratili 36 volontera dok su gledali kako drugi zevaju. Nekima su rekli da smeju da zevaju a drugima da to nikako ne urade.

Potreba za zevanjem bila je prouzrokovana načinom na koji radi primarni motorni korteks, a stvar je u iritabilnosti. Korišćenjem spoljne transkranijalne magnetne stimulacije takođe je bilo moguće povećati “iritabilnost” u motornom korteksu, a time i sklonost ljudi zaraznom zevanju.

“Kod Touretteova sindroma, ako bismo mogli smanjiti iritabilnost, mogli bismo smanjiti i tikove, a to je upravo ono na čemu radimo”, objašnjava Georgina Jackson, profesorka kognitivne neuropsihologije, objavio je BBC.

bitsyu