Proleće je stiglo, ide lepo vreme, leto samo što nije a sve to znači da su tu i slatke muke. Mukom zaslužen godišnji odmor valja provesti kako priliči, daleko od gradske vreve i umornih lica. Ali, kuda na odmor? Kako se opremiti? Može li ovaj odmor biti bolji od svih dosadašnjih zajedno? Pročitajte naš vodič za putovanja.
Neki ljudi jednostavno umeju da putuju. Nije to samo pitanje novca, već i dovitljivosti, iskustva i blagovremenog planiranja. Dok se vi davite preplaćenim sendvičem na aerodromskom terminalu, čamite u hotelskoj sobi u donjem vešu dok vam ne donesu garderobu s hemijskog čišćenja i čekate u beskrajnom redu za taksi prevoz, oni su siti, obučeni i uveliko na putu. U čemu je štos?
Budući da većina nas (još uvek) ne živi kao Bil Gejts, pa ne može da se okruži armijom asistenata koji će voditi brigu o svim peripetijama na putovanju, moramo pribeći trikovima. Dobar primer daje nam gospodin Nicholas Negroponte, osnivač Instituta za tehnologiju u Masačusetsu, koji je toliko često putovao, da se na kraju dosetio kako da putuje lakše – garderobu je slao poštom (FedEx) na adresu hotela u kome će boraviti. Kada stigne na odredište, uredno ispeglana garderoba čekala bi ga složena na krevetu. U povratku bi činio isto – prljavu odeću bi reversom vratio na kućnu adresu. Zaista dosetljivo rešenje.
Sigurnost pre svega
Izbor turističke agencije koja će na sebe preuzeti obavezu organizacije puta, smeštaja, ishrane i pratećih usluga je teži deo posla. Najvažniji paremetri su prethodna iskustva i preporuke, ali i lični kontakt i način poslovanja agencije. Ozbiljni agenti gledaju u vama klijenta s kojim će trajno poslovati – neće vas bombardovati hvalospevnim monolozima s ciljem da vam utrape kartu ili hit aranžman koga "niko drugi nema", već će se potruditi da s vama uspostave dugoročnu saradnju. Takvi agenti će s vama pažljivo razgovarati, slušaće pitanja i postavljati potpitanja, davati savete; oni stalno prate najnovije ponude, akcijske prodaje, sniženja tarifa, promene u cenama karata i hotela i sl. Oni to čine zbog vas – da bi vam pružili što kvalitetniju ponudu za što manje novca, ali i zbog sebe – da bi bili stručniji i konkurentniji u odnosu na druge. Ukoliko niste sigurni odaberite neku od najvećih agencija. Sa recimo Kontikijem, ili Eurojetom sigurno nećete pogrešiti.
Ne smete zapostaviti osnovnu ličnu i imovinsku sigurnost dok ste na odmoru. Tokom putovanja, izbegavajte šetnje pustim ulicama, posebno noću. Raspitajte se u hotelu koja područja treba izbegavati. Pre izlaska, na recepciji uzmite karticu s adresom hotela, apartmana, privatnog smještaja, a ako postoji, i plan grada ili skicu gde se nalazi. Raspitajte se koje se stanice javnog prevoza nalaze u blizini i, kada god možete, krećite se u grupi i držite se dalje od mesta sukoba i demonstracija. Pre polaska na putovanje poverljivoj osobi ostavite detaljne podatke o nazivu hotela u kome odsedate, e-mail adresu, telefon i faks. Danas se SMS porukama putem mobilnog telefona možete jeftino javljati svojima. Ako još nemate, registrujte e-mail adresu na nekom javnom servisu (Yahoo!, Google, MSN, AOL), kako bi vam od kuće posleđivali poštu. Sa sobom uvek nosite vidljivo zapisano ime osobe (i njene brojeve telefona, telefaksa i e-maila), koju treba obavestiti u slučaju da vam se nešto dogodi. Tu zapišite i broj telefona naše ambasade u toj ili najbližoj susednoj zemlji.
Medicinski saveti koji će vam trebati
Krećete na godišnji odmor? Da ga ne biste zakomplikovali već na početku, evo nekoliko jednostavnih medicinskih saveta za siguran i udoban provod.
– Za put obucite udobnu odeću od prirodnih vlakana (lan, pamuk), kako se ne biste gušili u znoju ili, ne daj bože, osuli pre nego što kročite na plažu; isto važi i za obuću (visoke potpetice ostavite za večernje izlaske);
– Dugotrajna putovanja imaju negativan uticaj na organe za varenje, i redovno dovode do pojave zatvora. Zato pijte dovoljno tečnosti – mineralnu vodu, sokove ili neki multivitaminski napitak.
– Ponesite sa sobom hranu koja sadrži vlakna (sveže sezonsko voće i povrće), a ujedno može da posluži za osveženje; korisno je poneti i bademe, kikiriki ili suvo grožđe.
– Ako voće za osveženje kupujete tokom putovanja, dobro ga operite ili, još bolje, kupite ono koje se može oguliti.
– Ako na put krećete rano ujutro, nemojte preskočiti doručak da biste dobili na vremenu.
– Izbegavajte čaj i kafu – oni su diuretici (kofein), tj. pospešuju eliminaciju vode iz tela. Nemojte reći da vas nismo upozorili. Izbegavajte i alkohol jer on dovodi do dehidracije, a ionako nije poželjan ako vozite.
– Za svaki slučaj, ponesite sa sobom i neki biljni laksativ.
– Ako bolujete od neke hronične bolesti i redovno uzimate terapiju, pobrinite se za to da sa sobom ponesete dovoljnu količinu lekova, za čitav tok odmora.
– U torbu obvezno stavite i antiseptik za rane, analgetik i lek za smirenje (za slučaj kada ne pođe baš sve po planu)
– Ponesite sve osnovne lekove koji će vam možda zatrebati. U našoj torbi uvek ima mesta za: aspirin, paracetamol, presing (ili neki drugi lek protiv alergija), probiotik ili linex, aktivni ugalj, hanzaplast.