Ako do danas niste imali priliku da probate vina iz Moldavije, onda je moguće da niste upoznati sa činjenicom da su moldavska vina najbolje čuvana tajna Evrope!
Verovali ili ne, Moldavija ima najveću koncentraciju vinograda po glavi stanovnika i jedna je od najstarijih vinskih zemalja u svetu. Može se pohvaliti milenijumima starim vinogradarstvom koje je iznedrilo neka od najboljih evropskih vina.
Izuzetne prirodne odlike
Moldavija se već godinama nalazi na listi 20 najvećih proizvođača vina u svetu, vinska industrija je jedna od ključnih grana ekonomije, a vina se prodaju na tržištima više od 70 zemalja širom sveta. Ovu istočnoevropsku zemlju odlikuje reljef idealan za gajenje vinove loze i proizvodnju vina: niska brda, sunčane visoravni i ravnice, plodna zemlja koju presecaju potoci koji se ulivaju u dve velike reke – Prut i Dnjestar. Klima je umereno kontinentalna, a kako je zemlja smeštena na 46-47˚geografske širine, baš kao i druge poznate vinske regije u Evropi poput Bordoa i Burgundije, teritorija je pogodna za proizvodnju kvalitetnih crvenih vina u južnim regionima, dok se u centralnom delu zemlje proizvode vrhunska bela vina.
Vino u srcu istorije
Istorijski zapisi svedoče o tome da se vinova loza u Moldaviji gajila još u 6. veku pre nove ere, pa za vinogradarstvo možemo slobodno reći da je drevna tradicija ove zemlje. Kada su Stari Grci kolonizovali teritoriju današnje Moldavije, trgovina se oslanjala na luksuznu keramiku, predmete od zlata i srebra, visokokvalitetna vina i ulja. Od 14. veka moldavska ekonomija je znatno porasla oslanjajući se na poljoprivredu, a 1596. godine Moldavija je bila glavni snabdevač vina na ruskom i poljskom tržištu. Vinogradarstvo je dostiglo svoj vrhunac u 15. veku, tokom vladavine Stefana Velikog.
U vreme carske Rusije, moldavska regija bila je omiljeni proizvođač vina. Car Aleksandar II bio je poseban ljubitelj, a porodica Romanov imala je bliske veze sa regionom i osnovala je vinariju Romanesti, koja je bila poznata i cenjena i u sovjetsko doba. Tokom sovjetskog perioda, moldavska vinska industrija je cvetala, ali je bila skrivena od ostatka sveta.
U periodu između 2013. i 2014. godine uspostavljen je nacionalni brend “vino Moldavije” i u poslednjih deset godina vinska industrija ponovo je na pijedestalu koji joj i pripada.
Omiljeno vino kraljice Elizabete
Jedno od omiljenih vina engleske kraljice Elizabete II bilo je upravo jedno moldavsko vino poreklom iz vinogradarske regije Stefan Voda, na jugoistoku Moldavije. Regija je poznata po svojim crvenim vinima i ima neverovatnih 310 – 320 sunčanih dana godišnje. Predominantne sorte su: Cabernet Sauvignon, Chardonnay, Merlot, Sauvignon Blanc, Pinot Gris, Rara Neagră, i Malbec.
Poseta ovoj vinogradarskoj regiji nije potpuna bez posete nekoj od njenih vinarija, od kojih je najpoznatija Purcari. Vinarija Purcari, osnovana daleke 1827. godine, je već decenijama prisutna, poznata i priznata u celom svetu, i nema godine kada na prestižnim takmičenjima ne osvaja najsjajnije nagrade. Jedna je od najzaslužnijih za sve veću popularnost vina iz ove istočnoevropske zemlje, dostupnih i veoma popularnih i u Srbiji.
Tokom gotovo dva veka postojanja, Purcari vina osvojila su više od 400 nagrada. A kada znamo i za veoma zanimljivu činjenicu da je omiljeno vino engleske kraljice Elizabete II bilo upravo vino ove vinarije, jasno je o kakvom kvalitetu je reč. Naime, Negru de Purcari je u Moldaviji postalo poznato kao „vino kraljice Engleske“, jer je redovno naručivala berbu iz 1990. godine. Proizvedeno od Cabernet Sauvignon-a (70%), uz dodatak gruzijskog grožđa Saperavi (25%) i moldavskog Rara Neagră (5%), ovo poznato i moćno vino je jedno od najvažnijih vina Moldavije, sa dugom istorijom koja seže još od 1800. godine. Ovo crveno vino nudi intenzivan ukus trešnje, ima 14% alkohola i stari u francuskim hrastovim buradima.