Sport za početnike

Fitnes instruktorka Nevena Nedić iz welness centra Corpore vam objašnjava sve što će vas zanimati ako ste planirali da baš sada počnete sa vežbanjem i bacite se na sport i rekreaciju.

 

Kako početi u teretani?

Odličan motiv za početak vežbanja u teretani je, svakako, velika koncentracija interesantnih tipova i devojaka koji se svakodnevno upravo na tom mestu preznojavaju oskudno odeveni ne bi li izgledali što bolje za suprotni (ili isti) pol.

Šalu na stranu, početnicima u teretani preporučujem rad uz trenera koji može prilagoditi trening vašoj fizičkoj spremnosti i sposobnostima. Za one koji sebi to ne mogu da priušte, predlog je zagrevanje na kardio spravama 10 min,  nakon čega su obavezni trbušnjaci i vežbe za leđa, posle čega sledi deo treninga koji će biti usmeren na određenu grupu mišića,  kao i dodatnih 30 minuta na traci za trčanje (10 minuta trčanja, 20 brzog hodanja). Na kraju treninga obavezno je istezanje,  što je odličan povod da priđete osobi koja vam se dopada i zatražite pomoć prilikom vežbi istezanja.

Fitnes, pilates, joga, teretana ili trčanje?

I fitness i pilates i joga i trčanje i teretana i ples. Naravno i plivanje, s obzirom na letnji period koji dolazi. Najbolje je menjati tip treninga kako bi se što veći broj mišića angažovao. Suština je da svako treba da nađe onu sportsku aktivnost u kojoj najviše uživa i koju neće doživljavati kao obavezu, već kao zadovoljstvo. Moj predlog za leto je vožnja bicikla do recimo Ade u Beogradu ili nekog drugog sportsko-rekreativnog mesta, celodnevno kupanje i uživanje sa prijateljima, i na kraju vožnja bicikla nazad do kuće. Uveče predlažem odlazak u neki od salsa klubova koji su sada aktuelni. Morate priznati da je odličan spoj lepog i korisnog.

 

Koje vežbe odabrati na početku?

Vežbe koje su najbolje za početnike su one koje ne podrazumevaju veliko i naglo opterećenje mišića, bilo da je reč o teretani, grupnim fitness treninzima ili vežbanjem u prirodi. U svemu u životu, pa i u treninzima treba biti umeren, tako da ne treba naglo forsirati telo izvan njegovih mogućnosti, jer se može postići upravo suprotan efekat. Početak leta je odličan moment za one koji žele da promene svoje životne navike i posvete se više sebi i svom telu. Šetnja, lagano trčanje, plivanje, vožnja bicikla i rolera su odlične ‘’vežbe’’ za početnike, jer aktiviraju velike grupe mišića i odličan su kardio trening. Sve što vam treba su udobne patike, izdržljiv kupaći kostim,  flašica vode, peškir i dobro društvo.

Kako podizati nivo treninga?

Nivo treninga treba podizati postepeno. Sami ćete osetiti da su vam vežbe koje ste u startu praktikovali postale lagane i da vam je potreban korak dalje. Za one koji vežbaju u teretani, to podrazumeva prelazak na veće težine ili veći broj ponavljanja, za one koji su se odlučili za trčanje i brzo hodanje na Olimpu, Tašmajdanu ili nekom drugom sportskom centru, to može značiti dodatnih 3-5 km i slično. Oni koji su se odlučili za pilates i fitness  mogu da se opuste jer njihov grupni terner vodi računa o podizanju nivoa treninga ili daje predlog o prelasku u višu grupu.
 

 

Kako prilagoditi ishranu?

Kako temperature već uveliko prelaze 25 stepeni i kako je sezona slava i praznika daleko iza nas, verujem da niko nije raspoložen za tešku hranu – sarme, pečenje, roštilj i ostale delikatese koje ni jedan trener niti lekar ne bi preporučio. Ovaj period sa sobom nosi obilje svežih salata, voća i povrća koji, pored toga što su izuzetno zdravi, jesu i jako ukusni i dozvoljeno ih je uzimati u ogromnim količinama. Ono što je bitno je da sebe ne treba mučiti i uskratiti npr sladoled-dva dnevno, ili neki drugi omiljeni slatkiš i da ne treba crpeti organizam teškim dijetama, već mu pružiti ono što mu je potrebno. U hrani treba uživati – samo umereno. I naravno, ne zaboravite da je u letnjim mesecima organizmu neophodno puno tečnosti: voda, hladni čajevi (ne ice-tea!), limunada začinjena medom..

Koje su najčešće greške početnika i kako ih izbeći?

Kao posledica velike želje za brzim napredkom, najčešće kod početnika dolazi do povreda i iscrpljenosti organizma usled dijeta, velikih i naglih opterećenja. Umerenost, istrajnost I dobar savet stručnih ljudi je ključ za uspeh.

Razlika u treningu između devojaka i tipova?

Moram priznati da su devojke znatno odlučnije i istrajnije u ideji da svoje telo dovedu do savršenstva. Pored te razlike, i činjenice da se muškarci neprekidno okreću za njima, što se manje dešava u obrnutom slučaju, razlika je u načinu i pristupu treningu. Devojke, kao nežniji pol, treniraju sa manjim težinama kada govorimo o teretani, i više se fokusiraju na takozvane ‘’ženske vežbe’’, odnosno vežbe koje oblikuju njihove glavne ‘’atribute’’ na pravi način, dok se muškarci uglanom fokusiraju, pored definicije svojim mišića i na masu, kako bi bili što privlačniji i upadljiviji.

bitsyu