Istraživanja pokazuju da deca koja imaju više nasleđenih majčinih hromozoma imaju nešto veće mozgove, veće glave a manja tela, dok ona s više tatinih hromozoma imaju manje mozgove i snažnija tela.
Prema studiji objavljenoj na portalu Psychology Spot inteligencija se nasleđuje isključivo od X hromozoma, a s obzirom da žene imaju čak dva X-a dvostruko su veće šanse da je dete nasledi uprave od mame.
A hromozome zadužene za fizički razvoj deca nasleđuju od očeva.
Postoji čitav niz razloga zbog kojih će neko dete razvijati jaču ili slabiju inteligenciju, a poprilično se tiču veze koju roditelji neguju sa svojim detetom. Emocionalna inteligencija je toliko važna od prvog dana detetovog života da naučnici tvrde da veza poverenja, ljubavi i sigurnosti koju majka pruža svojoj novorođenoj bebi ima izuzetno jak uticaj na sam razvoj njihovih mozgova. Time dodatno objašnjavaju činjenicu da bebe od majki nasleđuju veći mozak.
Naučnici su sedam godina proučavali razvoj mozgova dece i dovodili ih u vezu s načinom ophođenja majki prema njima.
Deca čije su majke negovale snažnu emocionalnu vezu i bile spremne brzo i bez pogovora da odgovore na sve zahteve svoje dece – ona su u dobu od 13 godina imali čak 10 posto veće hipokampuse od dece čije su majke bile na svojevrsnoj emocionalnoj distanci. Hipokampus je područje mozga koje ima važnu ulogu u spajanju informacija iz kratkoročnog pamćenja u dugoročno pamćenje. Hipokampus je zadužen i za učenje i bolje reagovanje u stresnim situacijama.