Da li je tehnologija upropastila rukopis?

Tehnologija konstantno utiče na brzinu u komunikaciji, često do nas dopiru reči pre nego što mozak pošalje signale prstima.
 
Ali stručnjaci kažu da je pisanje po papiru žrtva teholoških pogodnosti. Toliko komuniciramo preko lap-topa, telefona i tableta da retko kad moramo da napišemo nešto na papiru. Koliko je ovaj trend štetan pokazala je studija iz 2012 godine koja je otkrila da 33% ljudi ima teškoća da pročita svoj sopstveni rukopis. Praktično smo zaboravili da čitamo i pišemo.
 
Studija je pokazala da jedan od tri ispitanika nije ništa pisao više od pola godine! Takođe, kalendari, imenici, podsetnici, alarmi – sve je to sada na ekranu i ne piše se po papiru. I na kraju, više od polovine učesnika je prinalo da je njihov rukopis primetno lošiji. Dramatičan pad pisanja dovodi do pogoršanja mišljenja i pada u efikasnosti uma kažu psiholozi.
 
SMS i brzo pisanje služe da pišemo jedni drugima kratke i brze poruke, međutim naš um je prrestao da se trudi jer s eoslanja na tehnologiju koja donosi odluke mesto nas.
 
Pisanje kombinuje mentalni i fizički proces koji uključuje obe strane mozga. Ako samo kuckamo, ne dozvoljavamo umu da formira neurološki proces. Takođe, kada razmenjujemo porkuke preko mobilnog telefona i kompjutera često koristimo sleng, a ne standardizovan jezik što postaje problem i pri usmenom izražavanju.
 
bitsyu