Cele zime ste gledali TV sa emisijama o preživljavanju i naravno maštali o prirodi, prelepim lokacijama i neverovatnim avanturama? Najzad ste odlučili da i vi sa ortacima organizujete izlet koji ćete pamtiti celog života? Sjajno, ali za svaki slučaj pre toga pročitajte naš Vodič za preživljavanje u prirodi!
Da li ste znali da čak 80 procenata šansi za preživljavanje u prirodi zavisi od vas samih, vašeg ponašanja i reakcije na činjenicu da ste izgubljeni u prirodi. Na početku je najvažnije da ostanete potpuno mirni, da savladate strah i ne radite ništa što može da vam dodatno ugrozi život i strah. Preostalih 20 posto se tiče vaše opreme i vašeg znanja na temu preživljavanja.
Pre nego što krenete u prirodu, obavezno recite vašim prijateljima i porodici gde tačno idete i koliko ćete se zadržati. Tako će spasioci znati gde da vas traže ako nešto krene po zlu.
Dakle izgubili ste se. Vaši ortaci prave roštilj, vi ste otišli da obiđete kraj i sada ne umete da se vratite. Evo šta morate da uradite.
1. Ne paničite. Tako ćete samo uraditi nešto nepromišljeno i verovatno sebi zagorčati situaciju. Pokušajte da razmislite odakle ste došli i kako da se vratite. Velika je verovatnoća da vam je samo strah poremetio normalno razmišljanje i snalaženje u prostoru.
2. Nemojte da se krećete mnogo. Ostanite tu gde jeste. Tako povećavate šansu da vas vaši prijatelji ili spasioci i pronađu.
3. Spremite se za noć tako što ćete napraviti jednostavno sklonište od grana i lišća. Nemojte pokušavati da uz pomoć peroreza napravite lovački dom sa saunom i ski stazom, ili da izvedete neke druge akcije koje će vas samo umoriti, oznojiti i potrošiti dragocenu tečnost.
4. Utoplite se! Najviše ljudi koji se izgube umiru od hladnoće. Zapalite vatru i ostanite suvi kako god znate i umete.
5. Spremite se za signalizaciju spasiocima. Zapalite tri vatre u obliku trougla što je znak da vam je potrebna pomoć.
Šta obavezno poneti na put u prirodu
komplet protiv otrovnih ujeda,
nož,
Kako da odredite strane sveta bez kompasa
Zabodite grančicu u zemlji i postavite ručni sat tako da mala kazaljka koja pokazuje sate bude paralelna sa senkom grančice. Zamislite liniju koja prolazi tačno između male kazaljke i 12 sati na časovniku. Ona pokazuje pravac sever – jug, a sunce se nalazi na jugu kada se nalazite na severnoj hemisferi.
Ako nemate sat i nemate blage veze gde je koja strana sveta pogledajte oblake. Opšto pravilo je da se oni kreću sa zapada ka istoku.
Kako da sanirate povrede i prelome
Prelome morate što pre da zaštitite dodatnim čvrstim predmetima kako biste sprečili trajne povrede i infekcije. Iskoristite grane, plastiku ili metalne šipke koje ćete uz pomoć kanapa ili komada odeće vezati oko slomljenog uda. Simptomi preloma su: bol prilikom pomeranja, znojenje, krvarenje, konstantan bol. Kod otvorenih preloma nikako ne dirajte ranu i ne pokušavajte sami da namestite kost.
Posekotine očistite čistom vodom i čistom odećom, ako nemate prvu pomoć. U slučaju većeg krvarenja pritisnite rukom ranu kako biste zaustavili oticanje.
Neka vam je Bog u pomoći!