Idealan ten

U ’80-im su se preplanulosti posvećivali sati, bez opterećivanja od opasnosti koje su povezane sa dugotrajnim izlaganjem suncu. Na plažu se išlo sa bočicom ulja za intenzivno tamnjenje, koja je nestala nepovratno početkom 90-ih, kada su ljudi postali svesni rizika kom se izlažu prženjem na plaži. Umesto toga, danas se pribegava metodama umerenog sunčanja: kremama za samopotamnjivanje, solarijumima i preparatima sa betakarotenom. Metode su se vremenom tehnološki poboljšavale, uklonile neke ultraljubičaste opasnosti, međutim i dalje imaju svoje dobre i loše strane. Ne treba nikada zaboraviti kako se preplanulost bazira na hemijskoj reakciji koja je rezultat delovanja odbrambenog mehanizma kože. Tamnjenje kože, zapravo, predstavlja obranu organizma od sunca, čime se slabi imunitet organizma. Osim toga, sad se već sasvim pouzdano zna da je sunce glavni uzročnik starenja i stvaranja bora, i da je njegovo delovanje kumulativno – koža vam neće nikada zaboraviti duga izlaganja na suncu.

Da li su solarijumi rešenje? Za razliku od sunca, solarijum uglavnom zrači UV-A zracima, sa kojima se povezuje fenomen preplanule kože bez opekotina. Iako ovi zraci ne uzrokuju trenutna oštećenja, treba znati kako oni prodiru duboko u donje slojeve kože i vremenom pospešuju stvaranje bora, opuštanje tkiva, ali i oksidaciju lipida i kolagena, čime koža gubi na elastičnosti. Iako se UV-A zraci u solarijumu kontrolišu, zbog čega se izlaganje ovom zračenju donedavno smatralo bezopasnim, najnovija istraživanja pokazuju da dok sunčevi UV-B zraci izazivaju opekotine koje je moguće brzo sanirati i koje ne ostavljaju teže posledice, UV-A zraci, koje na koži uopšte ne osećamo, dovode do trajnih i nepopravljivih posledica, čak i zdravstvenih. Američki nacionalni institut za rak čak ide tako daleko da tvrdi da sunčanje u solarijumu izaziva jednaku mogućnost pojave raka kože kao i sunčanje na plaži. Rizik se smanjuje ako se tokom godine UV zračenju (uključujući i prirodno sunce) koža ne izlaže više od 50 puta. Štetni sastojci UV zraka su kod solarijuma, istina, uklonjeni. Naravno, ovo važi samo u situaciji kada su lampe ispravne i nove.

Solarijum aktivira zaštitne funkcije kože. Prodirući u dublje slojeve epiderma, UV-A zrakci aktiviraju melanocite (tkivo koje proizvodi melanin). Na taj način se povećava pigmentacija i koža postaje tamnija, preplanula. Pigmentacija postignuta solarijumom odgovara tek zaštitnom faktoru između 2 i 3. Posle sunčanja u solarijumu kožu treba premazati kremom za negu tela, isto kao što se to čini posle sunčanja na suncu.

Preparati za samopotamnjivanje su namenjeni onima koji preplanuo ten žele odmah. Postoje u obliku kreme, gela i spreja, a namenjeni su za telo, lice, lice/telo i noge. Trebalo bi pročitati napomene proizvođača i ne stavljati kremu namenjenu telu na lice. Iako postoji opravdan strah od neravnomerne preplanulosti, mrlja, žutila i alergija, ten iz bočice neuporedivo je zdraviji od onog prirodnog. U novoj, usavršenoj generaciji preparata za samopotamnjivanje, mnogi nedostaci prethodnih su prevaziđeni. Danas je moguće pronaći preparate sa formulom prozirnog gela DHA u čistoj i stabilnoj formi. Taj novi sastojak će koži dati preplanuo izgled za samo nekoliko sati. Moguće je pronaći i one proizvode koji u sebi imaju i ekstrakte belog ljiljana, koji sadrži prirodne aminokiseline, i tako sprečava oštećenja tkiva uzrokovana UV zracima i stimuliše proces obnavljanja tkiva. Osim preplanulosti, ovakvim proizvodima osiguravate i zaštitu od UV zračenja.

Kod preparata za samopotamnjivanje mehanizam tamnjenja kože se ne bazira na povećanoj proizvodnji melanina, već na reakciji DHA sa aminokiselinama karotena u epidermu. Osnovna razlika između kreme i solarijuma je u tome što kreme za samopotamnjivanje deluju samo na gornje slojeve epiderma. Na tržištu postoji mnoštvo preparata koji obećavaju neodoljivu preplanulost, pa treba znati da se svi oni svode na osnovni sastojak dihidroxyacetone, koji izaziva površinsko tamnjenje kože. Ako ste i postali žrtva fleka i neravnina, koje se najčešće pojavljuju na zglobovima, kolenima i petama – ne morate očajavati. Efekat proizvoda najčešće ne traje duže od tri dana, a skidanje boje se može i olakšati toplim kupkama. Jako je bitno da vam koža bude potpuno suva, i da se tokom delovanja preparata ne znojite – možete dobiti nimalo lepe fleke.

bitsyu