Biznis za početnike

Prodali ste njivu i rešili da osnujete firmu. Prvi korak vam je bio da napravite 4000 vizit karti, zaposlite sve ortake, kupite par novih odela a onda mislite da će pare krenuti same da kaplju ako sedite po ceo dan u Strahinjića Bana na "sastancima" i mislite da ste neviđeno profi pošto koristite neke nove reči kao što su PDV, fakture, APR i slično.

Pa, stvari su malo komplikovanije od toga, pošto se najveći procenat firmi koje su tako osnovane ugasi u prvih godinu dana, a jedine dve vizit karte koje ste poklonili su one koje imaju vaši mama i tata.

Zato su naši urednici pitali stručnjake za preduzetništvo i biznis – kako započeti posao u Srbiji. Čitajte dalje!

Start!

Možda će vam zvučati čudno ali osnivanje firme nije poželjan prvi korak. Pre toga morate da pronađete mušterije, obezbedite finansiranje i osmislite proizvod ili uslugu koju nudite. Mnogi eksperti za preduzetništvo preporučuju da uopšte na početku ne osnivate firmu već da trgujete ili usluge pružate samo za gotovinu. U situacijama kada baš morate da radite preko računa sa drugim pravnim licima pronađite nekoga ko već ima firmu i koristite njegove usluge, pa makar i za procenat zarade.

Ne zaboravite pravilo 3F – Fools, friends, family! Vaše prve mušterije bi trebalo da budu iz ovih kategorija: naivčine, prijatelji i porodica!


Imamo strateški plan. Zove se – RADITI STVARI!

Odnosno, počnite da radite. Ako se bavite uslugama – počnite da ih pružate poznanicima i zarađujete. Ako trgujete – probajte da radite za keš. Otkrijte koji su najuspešniji metodi pronalaženja novih kupaca. Steknite iskustvo iz prakse koje će vam biti neophodno za vođenje posla kako on bude rastao. Kada posao krene i prihodi vam porastu dovoljno, vreme je da razmišljate o osnivanju firme. Na početku, čak iako malo zarađujete na dobrom ste putu pošto će vam troškovi biti mali.

Osnivanje firme

Kada vam posao poraste vreme je da razmišljate o osnivanju firme. Prvo što bi trebalo da znate jeste da pravno lice generiše troškove. Svakog meseca, gomile troškova! Napravite biznis plan sa preciznim prihodima i rashodima. Zapamtite da vam se isplati da registrujete firmu samo ako će vaša nova zarada koju ćete ostvariti zbog prednosti toga što imate firmu biti veća od troškova koje će vam firma napraviti. U ekonomiji se to zove marginalni trošak i marginalna zarada. Zato je važno da pametno odaberete koji tip firme osnivate.

 

Preduzetnička radnja – Agencija

Prednosti: Osnivanje je brzo lako i jeftino, mesečni troškovi se svode na paušalni porez (do određene sume) i uplatu doprinosa. Visina poreza zavisi od opštine na kojoj je registrovana radnja i ukupni troškovi mogu da budu čak i manji od 20.000 dinara.

Mane: Odgovarate celokupnom imovinom za svoje poslovanje i ograničeni ste na određene delatnosti, kao i količinom prometa koji možete da ostvarite pod ovakvim uslovima.

Više o osnivanju preduzetničke radnje pogledajte ovde.


Privredno društvo – društvo sa ograničenom odgovornošću ili ortačko društvo

Prednosti: Može biti više vlasnika, možete da radite različite stvari, od trgovine, uvoza pa do usluga i ne odgovarate svojom ličnom imovinom.

Mane: Troškovi su veći!

Više o osnivanju privrednog društva pogledajte ovde.


Ideje za posao


Trgovina

Jedan naš uspešni biznisnem je na pitanje kako se obogatio rekao – "kupim pa prodam". To vam je cela tajna trgovine. Ako kupite jeftino a prodate skupo – dobri ste. Naravno razmišljajte od koga ćete da kupite i kome ćete da prodate.

Usluge

Kada prodajete usluge znači da prodajete vaše znanje. Razvijene zemlje najveći procenat stvorenog društvenog proizvoda dobijaju upravo od usluga. Ako ste stručnjak za neku oblast razmislite kako možete da unovčite vaše znanje. Trenutno su vam popularni programeri, dizajneri, marketing eksperti…

 

Uvoz
Ako želite da uvozite pravac na portal Made in China i potražite kontakte proizvođača. Onda se cenkajte sa njima oko cena, pronađite špeditera koji će da vam transportuje robu do Srbije, sa njim se cenkajte još malo i sve što bi na kraju trebalo da uradite jeste da prodate. Ovo vam je omiljena delatnost domaćih japija.

Proizvodnja

Najbolje i najteže! Devedesetih su hit bile bile pečurke i toalet papir, a danas je malo teže započeti proizvodnju. Ipak, pronađite malu ciljnu grupu i pokušajte da im nudite proizvode koje drugi nemaju u svom asortimanu. Recimo dizajnerske majice, a proizvodnju outsorsujte (poverite drugome), kako ne biste morali da kupujete mašine na početku!

 

Počnite posao u koji se razumete. Ako ste ekspert za treninge i sport, počnite da savetujete druge ljude. Ako volite fotografiju, probajte da prodate svoje usluge. Ako ste u polju ceo dan, gajite povrće i prodajte ga! Nikako nemojte da se bavite poslom koji ne razumete pošto će vas svi ošišati kao ovcu čim shvate da ste totalni amater.

Marketing i komunikacije

Jasno vam je da morate da se reklamirate. Samo kada vam kažemo marketing uopšte ne mislimo na to da bi trebalo da zakupite kampanju od 100.000 evra na Pinku u prajtajmu već da razmislite o tome kako komunicirate sa vašim kupcima. Odredite tipičnog korisnika vaše robe i usluga i razmislite šta je to njemu potrebno, kako razmišlja, kakve su mu navike, šta želi i naravno koji problem ili potrebu ćete mu vi u životu rešiti. Razmislite kako da dođete do njega! Koristite gerila marketing kada god  je to moguće. Lepite nalepnice na čudna mesta, pravite majice sa vašom reklamnom porukom i napravite nešto čega se niko još uvek nije setio.

Internet prezentacije

To što ste registrovali Internet domen i napravili kontakt stranu je baš lepo, ali nažalost potpuno beskorisno. Zašto? Pa, zato što niko živ nije čuo za vaš domen i niko ga neće ni pronaći. Pišite zato o njemu na forumima, u komentarima i gde god možete. Pokušajte da napravite dodatne opcije i stvorite korisnost za posetioce. Ako se recimo bavite uređenjem enterijera napravite stranu sa korisnim savetima. Napišite tekst o uređenju bašta na proleće i ponudite ga velikim medijima koji će za uzvrat potpisati vaš portal.

Naravno vodite računa i o Internet domenu:
Loše ime – petrovic-i-sinovi-doo.rs
Dobro ime – uređenje-enterijera.rs

 

12 činjenica o uspešnim preduzetnicima

 

1. Prosečne godine kada ljudi započinju uspešan posao su 40. To znači da su pre toga nekoliko puta promašili, što je potpuno normalno – nikada ne odustajte!

 

2. 95.1 procenata preduzetnika ima diplomu fakulteta.

 

3. Manje od 1 posto dolazi iz veoma bogatih ili veoma siromašnih porodica.

 

5. 69.9 procenata uspešnih vlasnika je bilo venčano kada su počeli posao.

 

6. 59.7 procenata je imalo makar jedno dete kada je počinjalo.

 

7. Većina uspešnih preduzetnika počinje i druge poslove. Prosečni vlasnik ima 2.3 svoje firme.

 

8. 74.8 procenata kaže da je želja za novcem i blagostanjem bila osnovni motiv.

 

9. Samo 4.5 procenata kaže da je započelo svoj posao pošto nisu mogli da se zaposle.

 

10. Preduzetnici su po pravilu bolje obrazovani od svojih roditelja.

 

11. Čak 51.9 posto vlasnika su prvi iz porodice koji su započeli posao.

 

12. Većina od 75.4 procenata onih koji vode uspešne poslove su pre toga radili u proseku 6 godina u drugim kompanijama.

bitsyu