Zašto su neke zemlje siromašne?

Na svetu postoji 196 država. Od toga je 25 veoma bogato pošto njihov prosečni stanovnik raspolaže sa preko 75.000 evra godišnje.

Na svetu takođe postoji i 20 jako siromašnih država (19 afričkih zemalja i Afganistan), u kojima prosečni stanovnik raspolaže sa manje od 750 evra godišnje.

E pa evo podataka koji su objašnjavaju zašto je to tako, odnosno koji su to ključni faktori zbog kojih su neke države napredne, bogate i razvijene.

Naučnici misle da su tri ključna faktora: institucije, kultura i geografija.

Bogate zemlje, na primer Danska, Novi Zeland, Švedska, Norveška, Nemačka, Velika Britanija, Island i druge, gotovo da i nemaju korupcije. Zato što imaju vrlo razvijene institucije ali i kulturu.

Sa druge strane najkorumpiranije zemlje na svetu ujedno su i one najsiromašnije:  Somalija, Sirija, Libija, Sudan, Irak, Severna Koreja i Kambodža…

Zanimljivo je da su najuspešnije one zemlje koje odvajaju religiju od države i čiji stanovnici u proseku nisu toliko religiozni. Izuzetak su jedino SAD, gde religija nije usporila ekonomiju. Najsiromašnije zemlje su i najreligioznije.

Treći faktor je geografski položaj zemalja. One najsiromašnije smeštene su u predelima sa tropskom klimom.

Uslovi za život u takvoj klimi su daleko teži, a oni utiču i na lošiji razvoj agrokulture zbog manje plodnog tla.

Sa druge strane države čije se temperature za vreme jesenjih meseci spuštaju ispod 16 stepeni, smatraju se klimatski najpogodnijima za život.

bitsyu