Prema izveštaju Pew Research Centerau zapadnim zemljama dominira srednja klasa koja pruža i troši najveći deo usluga koje održavaju zemlju i povećavaju ekonomski rast. Ali, kada je u pitanju novac srednja klasa se suočava sa nizom izazova.
Plate stagniraju, a većina porodica koje pripadaju srednjoj klasi nemaju dovoljno novca da plate fakultet ili odu u penziju.
Međutim, nisu uvek problemi sa novcem rezultat ekonomskih izazova. Kako bi okrenuli stvari u svoju korist i sačuvali novac stručnjaci smatraju da je prva stvar koju treba da urade da smanje zaduženja. Nedavno istraživanje pokazalo je da većina ispitanika iz meseca u mesec ne smanjuje limit na svojoj kreditnoj kartici što je skupa greška, jer plaćaju kamatu od 15 posto.
Drugi razlog je to što većina pripadnika srednje klase nema fond za hitne slučajeve. Stručnjaci navode da će vaše finansije lakše izmaći kontroli ako nemate novca za pokrivanje hitnih slučajeva koji će se dogoditi pre ili kasnije. Popravka automobila, zdravstveni problemi, gubitak posla, dugotrajno bolovanje – sve su to situacije koje su nepredvidive, a koje poprilično opustoše kućni budžet. Mnogi finansijski savetnici sugeršu da je od pomoći svaki iznos koji može da se ostavi sa strane i drži “daleko od očiju i daleko od srca”.
Finansijski savetnik Alex Whitehouse smatra da je jedna od grešaka koju ljudi iz srednje klase prave odgađanje štednje za vreme kada odu u penziju.
“Mnogima je lako poverovati da će početi da štede kada isplate kredit, kupe kuće ili otplate školovanje svoje dece. Iako su sve to bitne stvari, u međuvremenu se događa život i bitno je štedeti dok ne bude prekasno”, smatraju stručnjaci.
Jedan od razloga je svakako i trošenje novca na ne toliko bitne stvari i kupovina stvari kojima brzo pada cena. Finansijski stručnjaci savetuju da je bolje voziti malo stariji automobil, a novac koji biste dali za novi uložiti u fond za hitne slučajeve.