Naučnici misle da možda još uvek nismo pronašli vanzemaljski život zato što on uopšte nije u našem Univerzumu. Već u drugim paralelnim Univerzumima, koji bi mogli da budu krcati životom.
Istraživači sa Univerziteta Mičigen u svom radu podsećaju da postoji mnogo dokaza da živimo samo u jednom od beskrajno mnogo Univerzuma. U kojima mogu da vladaju sasvim drugačiji zakoni fizike pa i uslovi za život.
Ključna razlika bi mogla da bude i gustina, odnos između praznog prostora svemira i nebeskih tela. Naučnici su čak dodelili i veličinu za ovaj pojam – Q.
Visok Q znači visoku razliku između gustih područja i veoma praznih područja. U našem Univerzumu Q i nije tako visok, zato što je ceo svemir poprilično ravnomerno prazan.
Ali kako bi izgledao svemir sa visokim Q? U kome bi na jednom mestu bilo zaista dosta materije. U tom slučaju bi zvezde bile mnogo bliže jedna drugoj, pa bismo svetlo i energiju dobijali i sa drugih zvezda, a ne samo matične. Moguće je da bi i sve bilo mnogo opasnije pošto bi planete češće pogađali meteori i asteroidi.
Ipak, visok Q bi značio topliju i mirniju klimu na planetama, pa samim tim i veće šanse za razvoj života. Odnosno, zona života bi bila mnogo šira na većini mesta.
U takvom Univerzumu je moguće da postoji na milione planeta sa razvijenim životom, kažu naučnici.
Još samo da smislimo kako da pređemo u paralelni Univerzum… Sitnica.