Veštačka trava sa terena zagađuje prirodu

trava
trava

Prema najnovijim istraživanjima gumene mrvice i veštačka trava sa fudbalskih terena veoma zagađuju prirodu i posebno mora, piše bbc.com.

Tokom godina podloga na terenima se menjala, nekada je bila od plastike, nekada od trave. Ako ste pomislili da je prirodna trava prava stvar pogrešili ste. Stručnjaci koji prate utakmice Eura 2024 su kritikovali travnati teren u Frankfurtu ističući da se kliza i da to utiče na učinak jer se igrači mogu povrediti.

Zato su sada aktuelni hibridni tereni, zapravo sintetički kroz koje može da raste prava trava. Oni su, smatraju stručnjaci zadovoljavajući sa sportske strane. Preko leta se čak koristte i za muzičke festivale voljenih muzičkih zvezda, pa tako klubovi zarađuju i novac.

3-5% površine ovakvih terena je sintetičko. Ipak, ističe se da je važno da se ne koriste gumene mrvice koje zagađuju okeane.

Najnoviji tereni se prave od sloja gume koji je prekriven pollipropilenskim ili polietilenskim vlaknima. Preko toga je sloj peska a preko toga male gumene mrvice koje se prave od recikliranih guma.

Na žalost ove mrvice sa terena raznose se na sve strane. Standardno fudbalsko igralište prekriveno je sa 120 tona gumenih mrvica. Između 1,5 i pet tona mrvica nestane u životnoj sredini sa ovavkih terena.

Tu je i veštačka trava sa terena za golg, ragbi, hokej na travi, igtrališta. I mnogi završe u prirodi a na kraju morima i okeanima.

Prema novim propisima od oktobra 2031. zemlje EU neće moći da koriste gumene mrvice. Koristiće se nove sintetičke smole bez gume a istražuju se i organske alternative poput plute, kokosove ljuske i kore.

bitsyu