Traume iz detinjstva mogu da ostave dugotrajne posledice kod dece. One menjaju našu percepciju o svetu i postavljaju naš mozak u stanje samouništenja, pokazala je australijska studija.
Doktori objašnjavaju da odnosi koje razvijamo u ranoj dobi pomažu da se razvijemo, ali ukoliko su destruktivni mogu negativno uticati na ostatak našeg života. Istraživanja su pokazala da traume iz detinjstva, od seksualnog zlostavljanja, razvoda roditelja pa do alkoholizma u kući ili psihičkog maltretiranja povećavaju rizik od bolesti srca, moždanog udara, depresije i dijabetesa kasnije u životu. Osim toga, traume povećavaju rizik za pušenje, često menjanje seksualnih partnera, a čak doprinose i kraćem životnom veku.
Takođe, traumatizovana deca često nemaju poverenje prema drugim ljudima, uglavnom zbog toga jer su ih izdali odrasli koji je trebalo da ih zaštite, precizira australijska grupa za podršku zlostavljanim osobama Blue Knot Foundation.
Ostali problemi sa kojima se traumatizovana deca suočavaju kasnije u životu su depresija, anksioznost, droga, alkohol, kockanje i nedostatak samopouzdanja…