Tibet najugroženiji klimatskim promenama

Tibet, poznat i kao "krov sveta" trpi najviše problema zbog globalnog zagrevanja, tvrde eksperti iz Kineske Meteorološke Administracije (CMA). Oni kažu da se svake decenije, počevši od 1961. godine, temperatura na Tibetu poveća 0.32C, što je šest puta više od temperaturnog povećanja u ostalim delovima Kine.

 

Ono što je ironično je činjenica da je Tibet oblast u kojoj gotovo da nema moderne industrije, i koja skoro da ne emituje gasove koji stvaraju efekat staklene bašte. Pa ipak, po rečima Zheng Guoguanga, direktora CMA, "Tibet najviše pati od globalnog zagrevanja". Li Yan, aktivista Greenpeace-a, kaže da je Tibet "barometar svetske klime, jer je zbog svoje visine od 4,000 metara veoma osetljiv na svaku promenu temperature".

 

Poslednjih decenija, Tibet proživljava topljenje glečera i ledenih pokrivača, ekstremne vremenske uslove, promenu prirodnog okruženja i smanjenje bio-diverziteta. Prirodne katastrofe, poput klizišta, promene pravca vodenih tokova i izlazak jezera iz svojih korita, zabeležene su samo u periodu od 1993. do 2005. godine. Kao rezultat svih tih pojava, Zheng navodi da je 274 osobe poginulo, a 1,604 povređeno. Takođe, to je prouzrokovalo štetu od 98 miliona dolara.

 

Prema svemu, parola vezana za Tibet neće više biti "Free Tibet". Može se samo reći "Save Tibet". Ako ne spasemo krov, i kuća će nakon izvesnog perioda prokisnuti i propasti…

bitsyu