Teroristi menjaju taktiku?

Wall Street Journal je objavio analizu nedavnih terorističkih napada na teritoriji Evrope i zaključio kako teroristi iz ISIS ubrzano menjaju strategiju. Zabrinjavajuće je što je jasno da zapadnim svetom žele da šire teror, a da istovremeno ni nemaju potrebu da ulažu u trening militanata ili opremu.

Kako tvrde američke vlasti, ubrzo će se pokazati da su nedavni napadi na Evropu bili direktno povezani sa Islamskom državom, odnosno da ubice nisu bile samo inspirisane njihovom ideologijom kako se do sada smatralo.

“Znamo da iza nekih od tih napada direktno stoji ISIS. Oni su napunili Evropu militantima”, poručio je neimenovani američki zvaničnik.

On tvrdi i da je cilj ovakvih manjih napada preopterećenje sigurnosnih službi kako bi se stvorio operativni prostor za veće napade. Američka vojska već nekoliko meseci insistira da su česti napadi na Evropu odgovor na pritisak koji takozvana Islamska država doživljava gubitkom teritorija u Siriji i Iraku.

Bruce Hoffman, stručnjak za terorizam i profesor sa Univerziteta Georgetown, poručio je kako ISIS već godinama seje seme za tip napada kakvi se sad pojavljuju u Evropi.

Širom Evrope stvorili su infrastrukturu kojom olakšavaju kretanje ljudi iz Sirije i Iraka u EU i obrnuto. Osim toga, istim kanalima teroristima pomažu na različite načine, rekao je Hoffman.

Ipak za razliku od detaljno isplaniranih napada u Parizu i Briselu, poslednji napadi u Nici i Ansbachu pokazuju da su se ISIS-ovi teroristi okrenuli manje sofisticiranim metodama.

“Izveli su ih amateri, nema govora o tome da se radi o iskusnim džihadistima. Može se dogoditi da njihovi napadi budu smrtonosni poput onoga iz Nice, ali to često nije slučaj”, rekao je stručnjak za džihadizam profesor Rik Coolsaet.

Loša vest je da opasnost od džihadista neće tako brzo nestati.

Američke i evropske vlasti slažu se da ISIS nije napustio ideju većih terorističkih napada. Neki pojedinci, poput Devina Nunesa, tvrde da bi stalni, pa čak i svakodnevni teroristički napadi u Evropi mogli da postanu realni.

“Opasnost od džihadista vremenom će samo rasti. Činjenica je da je radikalni islam objavio rat Zapadu”, objasnio je Nunes.

Zanimljivo je da pojačavanje kontrola na granicama može da izazove nove probleme. Neki od ekstremista koji su planirali da se bore u Siriji sada ostaju u Eropi. Jedan od njih je i bio i 19-godišnjak Adel Kermiche koji je ubio sveštenika u Normandiji. Francuske vlasti rekle su kako je on planirao da ode u Siriju. “Oni napadaju jer ne mogu da idu tamo gde žele”, kaže jedan američki zvaničcnik.

bitsyu