Tik ispod Moskve na dubini od preko 50 metara nalazi se ogroman sistem tunela koji su skoro pola veka predstavljali najveću sovjetsku tajnu. Nastali su tokom Hladnog rata i kodno ime im je Bunker 42.
Dizajniran je i izgrađen odmah posle prvih nuklearnih testiranja bivšeg Sovetskog saveza kada je ustanovljeno da sklonište mora da bude na bar 50 metara ispod zemlje kako bi se izbegle posledice udara i radioaktivnog zračenja.
Pred Sovjetima je bio ogroman izazov – trebalo je da izgrade monumentalnu i sigurnu strukturu po određenim specifikacijama ispod gradskih ulica i to u tajnosti. Što je značilo da niko nije smeo da zna šta se dešava ispod ulica milionskog grada.
Iz strateških razloga i blizine sa Kremljom, Bunker42 je počeo da se gradi ispod brda u okrugu Taganski, odakle su bušili tunele i unosili opremu bez znanja stanovnika Moskve.
Građen je sve do 1956. godine, a srećom nikad nije iskorišćen za svoju primarnu funkciju. Znate, nuklearni rat.
Tokom hladnog rata bio je baza koja je nagledala letelice koje su prenosile osetljiv teret poput nuklearnog oružja.
Danas je ovaj prostor pretvoren u spomenik i muzej po imenu Bunker 42 koji odgovara na pitanje kako je život izgledao iza Gvozdene zavese.
Svaki posetilac dobija tajnu propusnicu za ulaz, spušta se 18 spratova ispod zemlje gde može da vidi prostor u kojem je 30.000 ljudi moglo da preživi 90 dana bez izlaska na površinu.