Šta radi naš mozak dok mi spavamo

Ispostavilo se da naš mozak dok spavamo, radi mnogo više nego što smo mislili. Nova studija ukazuje da možemo da prepoznamo i kategorišemo reči dok spavamo, prenosi B92.

"Dokazali smo da je mozak dok spavamo mnogo aktivniji nego što se mislilo", kaže koautorka studije Sid Kuder kognitivni neuronaučnik iz Pariza.

"Daleko smo od padanja u čistilište kada zaspimo jer delovi našeg mozga rutinski procesuiraju šta se dešava oko nas i reaguju na važne stvari."

U svojoj studiji, istraživači su koristili elektroencefalogram (EEG) kako bi snimili aktivnosti mozga 18 muškaraca i žena koji su dovršavali zadatak klasifikacije reči.

Zadatak je podrazumevao slušanje izgovorenih reči a potom pritiskanje dugmeta korišćenjem desne ili leve ruke – životinja (desna ruka) a objekat (leva ruka).

Istraživači su potom stavili svakog od ispitanika u mračnu sobu kako bi završili test kada odlutaju i upadnu u san, a potom su snimili njihove aktivnosti mozga.

Kao kada su bili budni, pomalo sablasno, ljudi su klasifikovali tačno reči i dok su spavali. Ista aktivnost mozga dešavala se u budnom i nesvesnom stanju, iako ruka fizički nije pomerana u snu.

Jedina razlike je u tome što im je dok su spavali bilo potrebno dva do tri puta duže vremena, da odluče u koju kategoriju spada reč.

"Pokazali smo da dok spavamo možemo činiti skoro sve – od donošenja odluka do pripremanja reakcije", rekao je Kuder.

"Ova studija objašnjava neke svakodnevne životne stvari i iskustva kao što je osetljivost na to kada neko poziva naše ime u snu, ili reakcija na poseban zvuk, alarm u poređenju na takođe glasne ali nebitne zvukove", dodaje on.

bitsyu