Raspućin je ubijen pre tačno 100 godina

Tačno pre 100 godina, 30 decembra 1916. godine ubijen je Raspućin, jedan od najmisterioznijih ljudi 20. veka.

Grigorij Raspućin je rođen kao siromašni ruski seljak. Ali svojom harizmom i spletom neverovatnih okolnosti, postao je jedan od glavnih savetnika i prijatelja ruskog cara Nikolaja II. Inače, poslednjeg ruskog cara u istoriji. Mnogi smatraju da je upravo ovaj mistik i samoprozvani sveštenik glavni krivac za pad carstva i na kraju ubistvo cara.

Ipak, sve je počelo kada je tridesetogodišnji harizmatični vojnik iz Sibira doputovao u Petrograd, današnji Sankt Peterburg.

U petrogradskom društvu, ekscentrični Raspućin, koji se često oblačio u seljačku odeću je bio bukvalno obožavan. Negovao je reputaciju svetog čoveka, vidovnjaka i iscelitelja. Carevu naklonost je stekao tvrdeći da može da izleči prestolonaslednika Alekseja od genetske bolesti hemofilije.

Tako je postao i njegov savetnik, a današnjim rečima verovatno je bio i njegov guru.

Ipak, brzo je stekao mnoge neprijatelje.

Istoričari se danas slažu da su ga ubili članovi proširene porodice Romanov kojima je smetalo njegov uticaj na carsku porodicu. A detalji ubistva su tek ludi.

Prvo su pokušali da ga otruju vinom i kolačima, ali otrov nije delovao. Zatim ga je knez Jusupov upucao iz neposredne blizine, pa je Raspućin pao na pod naizgled mrtav. Nakon nekoliko minuta ustao je, udario kneza Jusupova i pokušao da pobegne. Ostali zaverenici su ga uhvatili, istukli, ispalili u njega još metaka a onda ga bacili u hladnu reku Nevu. Kada je Raspućinovo telo pronađeno, pluća su mu bila ispunjena vodom, što je značilo da nije bio mrtav i da je pružao otpor sve dok se nije udavio.

Teoretičari zavere misle da iza ubistva stoji britanska obaveštajna služba. I to zato što su navodno Raspućin i carica Aleksandra, inače Nemica, navodno u jeku Prvog svetskog rata planirali primire između Rusije i Nemačke, što nikako ne bi odgovaralo Britancima.  Ove priče nikada nisu dokazane.

Vek kasnije, raspućinova rodna kuća više ne postoji. Mali muzej se nalazi u kući pored.

“Nažalost, Raspućin je bio lutalica pa nije sačuvano mnogo njegovih ličnih stvari”, kaže kustoskinja muzeja Marina Smirnova.

bitsyu