Jedva čekate taj odmor o kome maštate cele godine? Radujete se čak i vikendu? I sve što želite jeste da se pobegnete od obaveza i ne radite baš, baš ništa.
Ali ako odmor ili vikende provodite uz serije, ili gledajući društvene mreže, ili se samo sunčate danima u ležaljci moramo da vas razočaramo. Radite to pogrešno.
I niste jedini.
Što je razlog zbog koga se osećate umorno i neispunjeno i posle odmora.
Profesor socijalogije Robert Stebbins sa University of Calgary kaže da postoje dve vrste odmora: opušteni i ozbiljni.
Opušteni podrazumeva aktivnost poput: gledanja televizije, šopinga, konzumiranja alkohola. On donosi kratkotrajno zadovoljstvo, zato što mozak ispušta hormon dopamin zadužen za osećaj zadovoljstva. Ipak, kada prestanete sa tim aktivnostima, nećete se osećati ništa bolje nego ranije.
A tu je i ozbiljni odmor koji će vam omogućiti dublje zadovoljstvo. On podrazumeva aktivnosti koje mogu da se opišu kao samoaktuelizacija. Pojednostavljeno, prva vrsta odmora je pasivna, dok je druga aktivna.
To znači da bi odmor trebalo da provedete radeći stvari koje volite i koje vas opuštaju. I ne samo to već i one koje će vam pomoći da napredujete kao osoba. Što uopšte nije teško. To možete da postignete kroz hobi, ili putovanja koja će vam otkriti nove stvari, ljude ili iskustva.
I nije slučajno zašto je to tako. Čuveni filozof Bertrand Russell je još početkom dvadesetog veka primetio da su ljudi odlični u poslu ali ne tako dobri u odmoru. Zbog čega se čini da nije u našoj prirodi da ne radimo ništa.
Psiholozi su čak otkrili i ključne karakteristike dobrog, odmora. Potrebno je da ima bar neke od četiri ključna elementa:
– socijalizaciju, odnosno druženje ili upoznavanje sa ljudima
– hobi, odnosno aktivnost koju volite i koja vas ispunjava
– altruizam i pomaganje drugima
– igru, što može biti bilo šta od basketa do društvene igre ili bilo kakve zabave.
Sad znate sve… pa možete da nastavite da gledate Facebook i nervirate se sve do septembra.