Ovako se sve pozdravljamo

Različite kulture neguju različite obrasce ponašanja. Tako je i pozdravljanje širom sveta drugačije. Negde je to poljubac, na drugom mestu stisak ruke, u nekim kulturama se dodiruju nosevima. 

 
Rukovanje, koje je veoma rasprostranjeno po svetu, nije uvek samo stisak ruke. A i stisak ruke, kao znak pozdrava, ima različite oblike. Pored onog pružimo ruke i dobar dan, kako ste, danas je vrlo popularno pljesnuti se dlanovima pa onda dotaći pesnicama. 
 
Poljubac u obraz, usta, glavu, u ruku takođe je vrlo rasprostranjen način pozdravljanja. 
 
Na Tibetu je običaj da se prilikom susreta plazi jezik. Ovaj običaj je uveden nakon smrti tebetanskog kralja Lang Darme koji je bio prilično surov i kako kaže legenda imao je crn jezik. Posle smrti Tibetanci su, želeći da dokažu da se kralj nije reinkarnirao, plazili jezike jedni drugima. 
 
Eskimi se pozdravljaju tako što se trljaju nosevima. 
 
Mongoli prilikom susreta jedni drugima prinose dugačke komade bele ili plave tkanine, poklanjajući se jedan drugom. 
 
U Indiji mladi dodiruju noge starijima, što je znak poštovanja. Stariji im stavljaju ruku na glavu želeći im zdravlje, sreću i lepu budućnost.
 
Filipinci, takođe mlađi, u susretu sa starijim osobama prihvatiće njihovu desnu ruku, staviti je na čelo što opet znači izraz poštovanja i pažnje.
bitsyu