NASA-ina letilica Cassini od 2004. godine kruži oko Saturna. Na zemlju je poslala više od 3000 izveštaja i omogućila do sada neviđene prizore i saznanja o predivnom Saturnu, njegovim neobičnim prstenovima i neverovatna 62 satelita.
A samo nekoliko nedelja pre početka finalne misije, Cassini je poslao fotografiju Zemlje sa jednog od Saturnovih prstenova. Naša plava planeta nije ništa više od jedne male bele tačke, koju prati još manja tačkica, naš Mesec. I nekako nas podseća na činjenicu da smo tako mali, i ipak i deo nečeg većeg.
Cassini je 23. aprila. krenula na svoju završnu misiju pre nego što se, kako je najavljeno, raspadne u Saturnovoj atmosferi. Sledećih pet meseci će možda biti i najdramatičniji deo puta.
Letelica će za 22 nedelje imati zadatak da ode tamo gde još niko nije bio, u područje između prstenova i planete, odakle će poslati izveštaj na zemlju. Biće to njeni poslednji izveštaji.
“Postoji taj osećaj gubitka”, rekao je Earl Maize, vođa projekta Cassini u JPL-u. “Mi, čovečanstvo, već se 13 godina nalazimo u orbiti Saturna. Možete ustati ujutro, dobiti izveštaj o vremenu, videti kako izgleda površina… Povezani smo s tom planetom. Ali i to će završiti… I nažalost, za te trenutke neće biti zamene neko vreme,” kaže Earl Maize.
Samo na Twitteru letilica ima više od milion pratilaca dok su neka od Cassinijevih otkrića, poput pronalaska molekula vodonika u okeanu na satelitu Encelad, postala i najpopularnije deljeni sadržaji. Hiljade svemirskih entuzijasta sigurno će osetiti završetak Cassinijevog puta kao veliki gubitak.