Arheolozi veruju da su klimatske promene pre 4.000 godina dovele do propasti jedne od prvih civilizacija na svetu. Civilizacija doline Inda je bila jedna od najvećih, ali i najmanje poznatih prvobitnih urbanih kultura.
Njihovo carstvo se protezalo na više od milion kvadratnih kilometara preko ravnica reke Ind, od Arapskog mora pa do reke Gang, na površini današnjeg Pakistana, severozapadne Indije i istočnog Afgansitana.
Naučnici sada veruju da su glavni uzrok propasti te civilizacije klimatske promene.
Istraživački tim je pet godina kombinovao satelitske snimke i topografske informacije, kako bi napravili digitalne karte tla na kojem se nalazila civilizacija Inda.
"Rekonstruisali smo ceo krajolik na kome se pre 5.200 godina razvila civilizacija Inda, gde su gradili svoje gradove i gde su pre 3.900 godina polako počeli da nestaju", kazao je dr. Liviu Giosan, vođa istraživačkog tima.
Kao i drugi narodi tog vremena i Harapani su svoje naseobine gradili u blizini reka. Međutim, ostaci njihovih građevina se sada nalaze u pustinji i daleko od svake reke. Naučnici su do sada iskopali temelje građevina, sanitarne sisteme, umetnine i rukotvorine, kao i pismo koje treba dešifrovati.
Istraživanje je pokazalo da je nestanak monsunskih kiša umanjilo protok reka i da je to igralo najvažniju ulogu u propadanju harapanske kulture, koja je zavisila od tih reka, piše Daily Mail.
Pre 3.900 godina, kada je njihova reka umirala, Harapani su napustili svoju zemlju i otišli na istok, prema dolini reke Gang.