Nordijski dan u Srbiji

Četiri nordijske ambasade u Beogradu, ambasade Danske, Finske, Norveške i Švedske, zajedno sa nerezidentnim ambasadorom Islanda za Srbiju, organizovale su sinoć, 4. juna, Nordijski dan. Događaj je počeo seminarom “Jači zajedno – Nordijska ekonomska saradnja i inovacije: relevantnost za zemlje Zapadnog Balkana?” koji se fokusirao na nordijsku saradnju kao model koji se razvio posle više vekova naizmeničnih vladavina, saveza i rivalstava do 200 godina dugog mira između nordijskih zemalja.

Koncept Nordijske saradnje objasnili su izmedju ostalih, Elisabet Naukler, član parlamenta autonomne oblasti Oland u finskom parlamentu, koja je u bivšoj Jugoslaviji od 1996 do 1999 godine, tokom mirovne operacije UN-a, bila oficir za civilne poslove. Ona je govorila o razvoju nordijske saradnje, o regionalnoj dinamici i kulturama.

Juhan Tideman, Viši savetnik, Komitet Eresund (Öresund Committe) govorio je o značaju mosta Eresund, koji spaja Malme i Kopenhagen, i samim tim Švedsku i Dansku, kao i o razvoju regiona konkurentnog na svim nivoima saradnje. Danas, tim mostom prelazi skoro 20 000 ljudi izmedju dva grada i ne samo da olakšava dnevne migracije već i simbolizuje najjaču regionalnu saradnju na svetu.

Gost iz Švedske, Fredrik Heren, govorio je o inovativnosti i zbog čega je inovativnost zajednički imenitelj svih nordijskih zemalja, posebno u sferi kreativnog biznisa. 

U tom kontekstu su četiri kompanije iz nordijskih zemalja Ericsson, Tikkurila Zorka, Telenor i Grundfos predstavile inovativne aspekte svog rada. Osvrnuvši se na region u kojem posluju, predstavile su načine na  koje se mogu privući strane investicije poboljšanjem regionalne saradnje.

Po završetku seminara održan je izuzetno posećen prijem kome su prisustvovali predstavnici javnog i političkog života.

bitsyu