Stručnjaci kritikuju naučnike koji su stvorili virus sličan gripu, i to onom koji je ubio 50 miliona ljudi.
Na Univerzitetu Viskonsin-Medison korišten je proces takozvane "obrnute genetike", kako bi se ispitao takozvani "1918" soj gripa i poredio sa savremenim varijantama virusa.
Međutim, kritičari ovog istraživanja upozoravaju na rizike proizvođenja virusa u laboratorijama koji nadmašuju potencijalne koristi od otkrića.
Nekadašnji naučni savetnik Vlade Velike Britanije Lord Mej, smatra da je takvo proučavanje "ludost".
"Postoji opasnost od virusa, ali ne onih koji se prenose sa životinja na ljude, nego iz laboratorija grozno ambicioznih ljudi", kaže on.
Grip 1918 inficirao je pola milijarde ljudi širom sveta, pa čak i one koji su živeli na dalekim pacifičkim ostrvima. Tada je nastradalo više od 50 miliona ljudi, što ga čini jednom od najsmrtonosnijih prirodnih katastrofa u ljudskoj istoriji.
Kontroverzno istraživanje sada je otkrilo da se viralni proteini koji su činili soj 1918 razlikuju samo u nekoliko molekularnih gradivnih blokova od onih u ptičijem gripu.
Niz mutacija bi mogao bi biti dovoljan da se virus sličan 1918 širi između ljudi.
Istraživači su testirali sposobnosti obrnutog inženjeringa virusa sličnog 1918 napravljenog od komponenti koje cirkulišu među pticama. Zatim su njime zarazili lasice, čija je podložnost gripu slična ljudskoj.
"Najgori scenario je izbijanje novog virusa gripa, koji je izuzetno smrtonosan i efikasno se prenosi", kaže vođa američkog tima profesor Jošihiro Kavaoka.
"Naše otkriće demonstrira značaj kontinuiranog kontrolisanja virusa gripa i ukazuje na potrebu za efikasnijim vakcinama za slučaj takvog scenarija".
Nakon što su kritičari pozvali na prekid istraživanja, on je branio rad i nazvao ga potencijalno "spasonosnim".
Takođe, važno otkriće je da savremene sezonske vakcine protiv gripa mogu ponuditi zaštitu i od virusa sličnog 1918.
Kavaokino istraživanje objavljeno je u žurnalu "Cell Host and Microbe", a prenosi B92.