NASA je potvrdila ono što su naučnici sumnjali već godinama.
Nova istraživanja svemirskog teleskopa Hubblea i letelice Cassini pokazuju da je skoro izvesno da postoje uslovi pogodni za život na Saturnovom mesecu Enceladu, ali i na Jupiterovom mesecu Evropi.
Encelad ima gotovo sve što je potrebno za život i to baš kao što postoji na Zemlji – amonijak, CO2 i vodonik kao i neke organske materije. Vodonik u okeanima ispod površine leda dolazi iz hidrotermalnih izvora na dnu, slično kao na Zemlji.
Prisutnost velikih količina vodonika podrazumeva da bi mikrobi – ako postoje – gas mogli da koriste u kombinaciji sa CO2 koji je rastvore u vodi. Ova hemijska reakcija, poznata kao metanogeneza, budući da se u njoj stvara metan, predstavlja osnov života na Zemlji, a mogla je čak biti ključna za njegov nastanak.
Život kakav poznajemo zahteva tri osnovna sastojka – tekuću vodu, izvor energije za metabolizam i bogatstvo hemijskih sastojaka. Na Enceladu ima svih sastojaka.
Nažalost, letelica Cassini nije mogla da traga i za samim životom pošto nije bila napravljena za takvu misiju.
Druga studija, misije teleskopa Hubble, potvrdila je da je na Evropi 2016. izbio gejzir na istom mestu na kome je bio zabeležen i 2014. A voda može da znači i život i da su gejziri česta a ne usamljena pojava. Mesec Evropu ispitaće letelica Europa Clipper koja bi trebalo da krene sa Zemlje 2020. godine.