Možda je Marko Polo imao bujnu maštu – Izmišljao?

marko-polo
marko-polo

“Može li se verovati čoveku koji kaže da je video jednoroga na indonežanskom ostrvu Sumatra,” piše u tekstu bbc.com o istinitosti priča u knjizi Marka Pola iz 14 veka koja je prevedna na destak jezika. Knjiga Putovanja Marka Pola je uživanje za čitanje ali i pomalo teška za poverovati. Danas, 700 godina nakon smrti Marka Pola 8. januara 1324. izgleda da ovaj slavni trgovac, istraživač, pisac nije lagao.

Marko je na svoj prvo putovanje krenuo sa ocem kada je imao 17 godina. Obišli su Putem svile Bliski istok, dobar deo Srednje Azije, plovili oko Indije a u Kini su proveli 20 godina.

Kada se pojavila knjiga je bila hit, rukopis je prevođen na mnoge jezike. Kasnije je original izgubljen pa su ostali samo razni prevodi od kojih zapravo ni jedan nije bio baš tačan.

U 16 veku kuća Marka Pola je izgorela, kasnije je na nekoliko kuća pisalo da je to ona kuća u kojoj je živeo. Nestao je i Polov nadgrobni spomenik u venecijanskoj crkvi San Lorenzo a u gradu mu ni jedan spomenik nije posvećen.

Tako se isitinitost njegovih priča dovodila u pitanje decenijama. Postavljala su se i pitanja zašto nikada nije pomenuo Kineski zid ili kineski čaj, zašto nije govorio kineski posle toliko vremena provedenih u Kini. Ali neki stručnjaci misle da to nije nemoguće pa kažu da Kineski zid tada još nije bio gotov i zašto bi pominjao čaj a ne vino ili nešto drugo i da kineski tada nije bio jezik vladajuće klase.

Oni koji ne sumnjaju u istinitost Polovih priča navode da je nakon njegove smrti njegova ćerka navela među imovinom i zlatan “pasoš” koji je Kublaj Kan dao Marku Polu kao blagoslov za putovanje.

Njegove priče o putovanjima i danas plene čitaoce. A profesorka Tiziana Plebani, koja je 10 godina proučavala dela Marka Pola, zaključuje: “Polo nas uči da budemo otvoreni, radoznali, spremni na saradnju sa drugim kulturama,” poručuje i dodaje da ga vidi kao vesnika mira i čuda.

bitsyu