Mobing

Mobing je sve veći problem u radnom okruženju. To je oblik ponašanja na radnom mestu, kojim jedna osoba ili više njih periodično (najmanje šest meseci) ili permanentno psihički (moralno) zlostavlja i ponižava drugu osobu sa ciljem ugrožavanja njenog ugleda, časti, ljudskog dostojanstva i integriteta, sve do eliminacije sa radnog mesta

Ovde je pre svega reč o psihološkom nasilju, mada u nekim slučajevima može doći i do fizičkog. Verbalno zlostavljanje najčešća je forma psihološkog nasilja a cilj je poniziti i oslabiti moral pojedinca ili cele grupe.

Mobing obično provode nadređeni. Zlostavljani radnik neprestano prima negativne komentare, protiv nje koriste sarkazam, prete, insinuiraju.

Norveški i švedski naučnici su otkrili da žrtve mobinga reaguju slično kao silovane žene. "Dok je god nasilnik na slobodi, žena može biti iznova napadnuta. A dok god osoba koja je žrtva mobinga ne dobije adekvatnu zaštitu, može očekivati nove napade. Ovi se pojedinci nalaze pod produženim stanjem stresa. Umesto akutne PTSP reakcije njihova je hronična jer je neprestano potiče novo zlostavljanje koje im, jer su pritisnuti socioekonomskim faktorima, dodatno oštećuju samopouzdanje i zdravlje", kaže dr Heinz Leymann koji je prvi otkrio ovaj problem.

Ako ste se prepoznali u ovim simptomima obratite se nadležnim institucijama, pošto je u Srbiji svaki oblik mobinga zakonom zabranjen a radnici imaju pravo da se žale i tuže poslodavca.

bitsyu