U jednom polju u Španiji pronađena je kamena ploča sa neobičnim simbolima, prenosi Daily Mail. Istraživači smatraju da je najverovatnije reč o jednom od najranijih monumentalnih pisama na Iberijskom poluostrvu, ali nisu uspeli da dešifruju značenje simbola.
Ploča najverovatnije potiče iz gvozdenog doba, a jezik sadrži elemente španskog i grčkog jezika, kao i iberijskih, kanaanitskih i istočnoarapskih jezika. U pitanju su kulture koje su u to vreme bile aktivne na Iberijskom poluostrvu.
Ploča je dugačka metar i po i široka 85 centimetara, a veruje se da su sumboli urezani u nju između devetog i trećeg veka pre nove ere, prenosi Antiquity.
Još 2002. godine pronašao ju je farmer koji je obrađivao svoju zemlju u Montoru, ali je tada bačena u stranu.
Dve godine kasnije, primetila su je dva šumara, koja su je odnela u Arheološki muzej u Montoru, gde je ostala narednih osam godina, piše IB Times.
Garsija Sanhuan sa Univerziteta u Sevilji počeo je da ispituje ploču 2012. godine, i ubrzo otkrio da sadrži simbole koji potiču iz različitih jezika.
“Jedna od pretpostavki jeste da ih je urezao nepismen narod, na osnovu onoga što je video (a nije razumeo) u drugim kulturama. Moguće je da je natpis posledica kontakta iberijskih naroda sa pridošlicama, najverovatnije Feničanima, koji su tvorci prvog pisma”, rekao je Sanhuan. izvor: b92