Zagonetni granitni kovčezi teški 70 do 100 tona, pronađeni sredinom 19. veka u hramu u Saqqari u Egiptu i danas zbunjuju naučnike. Hram u kome se nalaze je severozapadno od Džozerove piramide u Saqqari, a prema mišljenju nekih arheologa kutije su služile kao sarkofazi za bikove. Drevni egipćani su verovali da ove životinje predstavljaju egipatsko božanstvo Ptah.
Najstarija nalazišta, prema dosadašnjim podacima, datiraju do vladavine Amenhotepa III, odnosno oko 1350. godine pre nove ere.
Ostatke na ovom području otkrio je Auguste Mariette, koji je nabasao na glavu jedne sfinge koja je virila iz pustinjskog peska.
Koristeći eksploziv da očisti kamenje koje je blokiralo ulaz u katakombe, iskopao je većinu tog tunelskog kompleksa. Ipak njegove beleške o nalazima su nestale. Samo je jedno mesto pokopa bilo netaknuto, dok su ostali sarkofazi, izuzetno precizno izrađeni, bili prazni.
Fascinantno je kako su ove kutije smeštene u malim prostorijama u tunelima, sa obzirom na njihovu veličinu i težinu, kao i to da je nalazište granita od kojeg su kutije isklesane 800 kilometara udaljeno od Saqqare.
Naučnicima i dalje nije jasno kako su Egipćani prevezli tolike komadine kamena 800 kilometara a onda ih i smestili u tako uske prolaze.