Uz postojeću svemirsku tehnologiju do najbližeg zvezdanog sistema bilo bi nam potrebno 165.000 godina kontinuiranog leta. I to pri brzini od 40.000 kmh, što je najveća brzina kojom je neki astronaut leteo do sada (misija Apollo 10).
A to je poprično.
Dakle, da bismo stigli do drugih zvezda ili čak galaksija potreban nam je bolji transport.
E pa jedan fizičar ima ludu ideju.
Gerald Jackson je radio u Nasi i cenjenom Farmilabu i sada planira da napravi antimaterijski pogon. Misli da zna kako a traži pomoć javnosti na Kickstarteru pošto niko drugi neće da mu dapare.
On smatra da bi njegovom tehnologijom za 10 ili manje godina mogli da stignemo do drugih zvezda.
Šta je uopšte antimaterija?
Antimaterija je slična običnoj materiji, a razlika je u tome što atomi antimaterije imaju negativno nabijena jezgra oko kojih se kreću pozitivno nabijene čestice. Kod normalne materije stvar je obrnuta.
Kad antimaterija i materija dođu kontakt, tu stvari postaju uzbudljive, jer dolazi do međusobnog uništenja, u kojem se oslobađa ogromna količina energije.
E pa baš tu energiju Jackson želi da upotrebi za antimaterijski pogon.
A to nije baš jednostavno.
Prvo mora da smisli kako da napravi antimateriju. Smatra da bi nam za put do najbliže zvezde bilo potrebno samo 17 grama antivodonika. A to nije baš malo.
Recimo zato što bi za proizvodnju jednog grama bilo potrebno čak 100 milijardi ili više dolara.
Drugi problem je gde tako nestabilne čestice sačuvati pošto bilo kakav dodir sa materijom rezultuje katastrofalnom eksplozijom, ravnoj detonaciji nuklearne bombe. Naučnici su inače do sada uspeli da sačuvaju jedan atom antivodonika najviše 16 minuta.
Jackson misli da ima rešenja za sve i treba mu 200.000 dolara da bi počeo sa radom.
Živi bili pa videli…