Naša inteligencija i ponašanje zahtevaju optimalno funkcionisanje velikog broja gena, što zahteva ogromni evolucioni pritisak da bi se održala. Sada nova provokativna teorija tima sa univerziteta Stenford kaže a gubimo naše intelektualne i emotivne sposobnosti jer je zapetljana mreža gena koja nas povezuje sa mozgom posebno osetljiva na mutacije, a ove mutacije nisu u suprotnosti sa modernim društvom jer nam više nije potrebna inteligencija za preživljavanje.
Ali ne treba ozbiljno da nas zabrine to što nam moć mozga opada, jer dok ovo postane realni problem tehnologija će naći rešenje da učini prirodnu selekciju nepotrebnom. „Razvitak naših intelektualnih sposobnosti i optimizacija na hiljade gena inteligencije se verovatno javila u neverbalnim, rasutim grupama ljudi pre nego što siu naši preci krenuli iz Afrike, „kaže Dr Džerald Krabtri, vodeći autor objavljene studije.
U ovom okruženju, inteligencija je bila ključna za preživljavanje, a najverovatnije je da su se selektivno razvijali geni neophodni za intelektualni razvitak, što je dovelo do vrhunca inteligencije. Ali sada, posle vrhunca, sledi opadanje, kažu istraživači. Sa razvojem agrikulture došla je urbanizacija, što je oslabilo moć selekcije, iskorenilo mutacije i dovelo do osoba sa intelektualnim teškoćama.
Bazirano na kalkulacijama učestalosti pojave štetnih mutacija u ljudskom genomu i uz pretpostavku da je za intelektualnu sposobnost potrebno 2000 do 5000 gena, dr Krabtri je procenio da smo za 3000 godina, tj oko 120 generacija svi pretrpeli dve ili više mutacija štetnih za našu intelekrualnu ili emotivnu stabilnost. Takođe, nedavna otkrića neurologa pokazuju da su geni zaduženi za funkcije mozga jednako podložni mutacijama.
Ali proces je prilično spor i sudeći po brzom tempu novih otkrića i napretka, buduće tehnologije će moći da nađu rešenje za ovaj problem, veruje doktor Krabtri. „Mislim da čemo znati svaku od milion ljudskih mutacija koje mogu da ugroze naš intelekt i kako one utiču jedna na drugu, kao i druge procese i naravno uticaje okoline. Do tog vremena, moćićemo da ispravimo svaku mutacijukoja se pojavi u svim ćelijama bilo kog organizma u bilo kojoj fazi razvitka. Tada će brutalni proces prirodne selekcije biti nepotreban.
Photo: Flickr