Kako bi izgledao život na Marsu ili Mesecu?

Evo slika koje prikazuju kako bi mogao da izgleda naš život na Marsu i Mesecu.

Koncept je kreirala kompanija koju je osnovo Norman Foster, možda najpoznatiji u svetu tehnologije po svom radu na novom Appleovom kampusu „svemirski brod“ u Cupertinu.

Foster + Partners predstaviće svoju veliku viziju vanzemaljskog života na Festivalu brzine Goodwood 2018., koji će se održati ovog meseca.

Posetioci će videti umanjene modele kuća, kao i robotičke i futurističke predmete koje je razvila ova firma kako bi istražila budućnost života u svemiru.

“Oduševljeni smo što su naši koncept za naselja na Marsu i Mesecu zauzeli centralno mesto u Laboratoriji budućnosti Festivala”, rekao je David Summerfield, šef studija Forster + Partners. “Radi se o fantastičnoj mogućnosti za nas kako bismo vam pokazali kako tehnologija može omogućiti i izgraditi izvanzemaljsko naselje. Nadamo se da će posetioci Festivala napustiti ovaj izložbeni prostor uzbuđeni i puni entuzijazma o mogućnostima koje pruža budućnost i da će to inspirisati sledeću generaciju da krene ka zvezdama.”

Zanimljivo je da bi se domovi astronauta štampali uz pomoć 3D printera, imali bi 93 kvadrata i u njima bi živelo četvoro ljudi.

Kako je Zemlja dosta daleka izgradnja bi trebalo da se obavi sa minimalnim uticajem ljudi, pa bi se umesto toga bazirala na unapred programiranim pravilima.

Na površinu Marsa padobranima bi se spustile tri vrste robota, a svaka će vršiti specijalizovane zadatke. Prvo bi poluautonomni roboti ‘Digger’ izabrali prikladnu lokaciju i tu iskopali 1,5m dubok krater u regolitu. Zatim bi se dostavili moduli na naduvavanje koji bi ispunili kratere.

‘Transporteri’ srednje veličine bi dodatnu opremu postavili na svoje mesto. Rasuto marsovsko tlo zatim bi maleni ‘Melter’ roboti stvrdnuli mikrotalasima. To bi stvorilo trajan štit koji će štititi naselje od ekstremnih temperatura i zračenja.

Dizajneri kažu kako će jasno razdvajanje zadataka između robota povećati šansu uspešne misije – ako se jedan robot pokvari, ili jedan modul bude oštećen, bitće drugih koji će izvršiti zadatak.

bitsyu