Jedno vreme, tamo negde od osamdesetih godina pa sve do danas, glavna mantra u savetima za zdravu ishranu se svodila na to da smanjimo masnoće. Pogotovo životinjske poput putera i masti.
A onda se ispostavilo da su ti saveti bili katastrofalno loši i da su masnoće zapravo dobre za nas.
Sada se sve promenilo pa se svi plašimo GMO biljaka, gluten je proglašen za štetan a jedan od glavnih saveta je da uzimamo što više probiotika.
Ako verujete u sve to, moramo da vas razočaramo.
Nova istraživanja ukazuju da GMO uopšte nije opasan, probiotici su beskorisni a gluten je neophodan za naš organizam.
Krenimo redom.
Pre nekih 20 dana u magazinu Genome Medicine objavljeno je veliko istraživanje danskih naučnika. Oni su analizirali sedam najvećih studija o probioticima i ustanovili da takozvane “dobre bakterije” nemaju čudesan uticaj na zdravlje ljudi. One ne jačaju imunitet i organizam kao što se često ponavlja, zaključili su Danci. Zapravo skoro da nemaju nikakav uticaj na nas.
Otprilike istovremeno, doktorka Norelle Rizkalla Reilly sa Univerziteta Columbia je vodila istraživanje o glutenu. I ustanovila da izbegavanje glutena može da bude veoma štetno za vaše zdravlje. Tako ćete ostati bez nekih vašnih nutrijenata koji su neophodni vašem organizmu.
I za kraj, zloglasni GMO.
Izveštaj koji je objavio National Academy of Science prošle nedelje ukazuje da ishrana u kojoj ima genetski modifikovanih organizama ni na koji način ne povećava rizike za zdravlje ljudi.
Iznenađeni?
Mi baš i nismo.
Baš kao ni doktor Yoni Freedhoff iz Otave. “Uvek je zanimljivo videti istraživanja koja dovode u sumnju magične odgovore o ishrani.”