Dovoljno je iritantno kad ste sa nekim ko vas nervira. To što vam se neko dopada ili ne, utiče na vaš mozak, kaže nova studija naučnika sa univerziteta u Kaliforniji.
Uglavnom nas posmatranje neke osobe navodi na efekat “ogledala”, a to znači da delovi našeg mozga zaduženi za kretanje mogu da budu aktivirani ako posmatramo ponašanje neke druge osobe. Ali to što ste sa nekim čije vam društvo ne prija ovaj proces može da krene naopako, na primer, pomislte da neka osoba ima sporije pokrete nego što ima u realnosti.
Prethodna istraživanja pokazuju da nivo fizičke sličnosti utiče na procese u mozgu pa imamo više empatije prema ljudima koji liče na nas. Ipak, ova studija uzima u obzir različite rase, godine i polove. Glavna grupa su bili Jevreji. Istraživači su podelili muškarce u dve grupe; jedni su se predstavljali kao neonacisti unapred pripremljeni da ih ne vole, a drugi su bili otvorenog uma i ljubazni.
Kada su ugledali nekog ko im se ne dopada, deo mozga koji se inače aktivira za “mimikriju” imao je drugačiju akciju u odnosu na one osobe koje su im se dopale. Ali ove razlike su se uočavale samo kad je iritantna osoba bila prisutna, nije bilo razlike u aktivnosti mozga dok su gledali snimke ili video klipove.
Ovo je važno otkriće koje pokazuje da društveni faktori utiču na naš proces percepcije.
Photo: Flickr